fbpx

NKF nr 548 – VI 2018

MIECZYSŁAW HEROD
Sylwetka zmarłego pułkownika Mieczysława Heroda, odznaczonego Krzyżem Virtutti Militari żołnierza kampanii wrześniowej, jednego z ostatnich żołnierzy gen. Andersa, uczestnika obrony Tobruku i bitwy pod Monte Cassino. Po wojnie pracował w Nowej Hucie w Kombinacie Metalurgicznym jako ekonomista.
O Mieczysławie Herodzie opowiadają prof. Wojciech Narębski, który wspomina pasję kronikarską kolegi spod Monte Cassino, kpt. Franciszek Baryła, prezes koła Światowego Związku Żołnierzy AK i kurator Muzeum Czynu Zbrojnego w Nowej Hucie, gdzie znajdują się pamiątki po Mieczysławie Herodzie oraz jego syn – Krzysztof Herod.

TWARZE NOWOHUCKIEGO SPORTU – BOGUCHWAŁ FULARA
Boguchwał Fulara to legenda krakowskiej piłki ręcznej. W latach 1975 – 81 był trenerem drużyny Hutnika Kraków, która w tym czasie trzykrotnie zdobyła mistrzostwo Polski. Wyszło z niej 4 olimpijczyków. Po zakończeniu kariery trenerskiej zrobił bardzo wiele dla nowohuckiego klubu. Niedawno Boguchwał Fulara otrzymał niezwykle prestiżowe Wyróżnienie Fair Play Polskiego Komitetu Olimpijskiego w kategorii "Całokształt kariery sportowej i godne życie po jej zakończeniu".
O trenerze opowiadają: Marek Wiłkowski i Jerzy Garpiel – byli piłkarze ręczni Hutnika Kraków i Reprezentacji Polski, Jan Gmyrek – brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich w Montrealu w 1976r. oraz prof. Szymon Krasicki z Polskiej Akademii Olimpijskiej.

realizacja: Robert Musiałek

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.