fbpx

NKF nr 573 – II 2019

ZAPOMNIANA REWOLUCJA
Rok 1956 był w Polsce prawdziwą rewolucją. Swoją odsłonę miała również w Nowej Hucie. Nie zachowały się żadne zdjęcia z tego okresu, ale ze wspomnień ludzi wiemy, że wówczas wielotysięczny tłum robotników ruszył w kierunku Krakowa. Gwiazdami tego czasu byli w Nowej Hucie Zbigniew Jakus i Ludwik Mikrut. Ludwik Mikrut wówczas wysoko awansował. Wyjechał do Warszawy, ale kiedy rewolucja wygasła – wrócił i został głównym kronikarzem Nowej Huty. Zgromadził wiele cennych zbiorów. Na ich bazie zaczęto tworzyć muzeum.

MUZEUM NOWEJ HUTY
1 marca Muzeum PRL-u połączyło się oficjalnie z Muzeum Historycznym Miasta Krakowa. Powstała nowa instytucja – Muzeum Nowej Huty z siedzibą w dawnym kinie Światowid. O przeszłości tego miejsca, dorobku łączących się instytucji, pracach modernizacyjnych i programowych opowiada Karolina Żłobecka.

FANTAZJE KRAKOWSKIE
W Nowohuckim Centrum Kultury można oglądać wystawę prac Ryszarda Horowitza "Fantazje krakowskie". To pierwsza wystawa prac tego artysty o Krakowie. Zdjęcia do niej powstawały w sierpniu 2018r. O autorze i jego przetworzonych fotografiach opowiada Monika Stachnik-Czapla, Prezes Krakowskiego Klubu Fotograficznego.

realizacja: Robert Musiałek

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.