fbpx

NKF nr 582 – IV 2019

ŚWIAT WEDŁUG HANNY CHRZANOWSKIEJ
58 koncert z cyklu "Nowa Huta. Dlaczego nie?!" poświęcony był błogosławionej Hannie Chrzanowskiej, byłej pielęgniarce niosącej pomoc potrzebującym – w pierwszą rocznicę jej beatyfikacji. W trakcie widowiska poetycko muzycznego w kościele Arka Pana widzowie mogli obejrzeć fragmenty filmu dokumentalnego i archiwalne fotografie, a także posłuchać wspomnień Hanny Chrzanowskiej.
Widowisko wyreżyserowała Agata Bernadt, która do współpracy zaprosiła grono krakowskich artystów. W rolę tytułowej bohaterki wcieliła się redaktorka Radia Kraków Marzena Florkowska. W wydarzeniu udział wzięli znakomici muzycy: Joachim Mencel – fortepian, lira korbowa, Ryszard Brączek – gitara, Tomasz Grzybowski – gitara, Adam Prucnal – skrzypce, Grzegorz Piętak – kontrabas, Przemek Pacan – perkusja.
Dopełnieniem była poezja Cypriana Kamila Norwida, Karola Wojtyły, Leszka Aleksandra Moczulskiego, Andrzeja Zająca OFM Conv i samej Hanny Chrzanowskiej recytowana przez Dariusza Kowalskiego oraz wyśpiewana przez Lidię Jazgar, Grzegorza Dowgiałło, Michała Ziomka i Agatę Bernadt.

z cyklu DZIEDZICTWO CYSTERSÓW – RETABULUM ZE ŚWINAWY
Andrzej Broda, przewodnik i pasjonat historii, w kolejnej odsłonie cyklu poświęconego dziedzictwu Cystersów w Mogile opowiada o historii głównego ołtarza w Sanktuarium Krzyża Świętego. Pochodzi z XVI w., ale do Mogiły trafił dopiero w 1946r. Początkowo znajdował się w kościele w Świnawie, przechowywany był również w muzeach. Zależnie od okresu roku liturgicznego ma 3 odsłony. Zmienia się w o kresie Wielkiego Postu, w Wielki Czwartek i Wielką Sobotę.

realizacja: Robert Musiałek

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.