fbpx

REPRINT BIBLII
W Młodzieżowym Domu Kultury Fort 48 Krzesławice odbyło się spotkanie dla młodzieży gimnazjalnej związane z prezentacją w MDK reprintu jedynego znajdującego się w Polsce egzemplarzu Biblii Gutenberga. Franciszek Dziadoń (dyr. MDK) opowiada o oryginale Biblii znajdującym się w Muzeum Diecezjalnym w Peplinie, a Tadeusz Serocki (Wydawnictwo "Bernardinum" w Peplinie) o wynalezieniu czcionki drukarskiej przez Gutenberga oraz pomyśle zrobienia facsimile, nad którym prace trwały 3 lata.

W WARSZTACIE PANA JASIA
Wspomnienia Jana Dyby, elektryka Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida, o mroźnej zimie 1965r: zabawy dzieci na skarpie przy Placu Centralnym, jazda na sankach zrobionych przez ojca na kombinacie, wylewanie własnymi siłami lodowisk, budowa gigantycznego bałwana.
Wszystko ilustrowanejest archiwalnymi fotografiami Stanisława Gawlińskiego, Jerzego Aleksandra Karnasiewicza, Jerzego Lisieckiego i Henryka Makarewicza.

BIOGRUPA
Wypowiedź Daniela Banaczka ze Stowarzyszenie Biogrupa – o powstaniu stowarzyszenia w 98r. oraz obszerne fragmenty filmu Urszuli Sochackiej "Nowa – Nowa Huta" pokazujące
akcję dotyczącą wysyłania "samolocików marzeń". Widzimy rozdawanie kartek mieszkańcom, wypisywanie na nich i wysyłanie samolocików marzeń, tworzenie kolorowych rysunków, wypowiedzi z off-u na temat stereotypów dotyczących Nowej Huty, break-dance na dachu bloku.

MARZENIE PANA JASIA
Marzenie Jana Dyby o ponownym stworzeniu zlikwidowanego 20 lat temu lodowiska na Stadionie Hutnika

realizacja: Jerzy Ridan

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.