fbpx

NKF nr 631 – VI 2020

KOŚCIÓŁ W MISTRZEJOWICACH
Józef Dutkiewicz, architekt i twórca projektu kościoła w Mistrzejowicach, opowiada o jego budowie. O swoim pomyśle na oryginalną bryłę, problemach z Komisją Sakralną, której wydawała się ona zbyt nowoczesna, uporze ks. Kurzei, poparciu parafian i pomocy kardynała Wojtyły.

HISTORIA MIŁOSNA Z AKT IPN
W aktach krakowskiego IPN znaleźć można ślady po dramatycznej i tragicznej historii miłosnej, która wydarzyła się zaraz po wojnie w Nowej Hucie. Piotr, żołnierz kampanii wrześniowej, trafił do Anglii. Tu zakochał się w Szkotce, Dorocie. Ta opowieść mogłaby się zakończyć happy endem – ale Piotr w Polsce zostawił żonę i dzieci. Postanowił wrócić do stalinowskiej Polski. Za nim do obcego sobie świata podążyła Dorota… Cała historia ma swój koniec dopiero w 1957r. A opowiada o niej dr Wojciech Paduchowski z Biura Badań Historycznych IPN w Krakowie.

PANI STASIA
Pani Stanisława Łobaza od 1952r. pracowała w Hucie im. Lenina. I to na Wielkich Piecach! Potem spełniła drugie marzenie – jeździła lokomotywą spalinową po kombinacie. Jak sama mówi, „kobiecina licha”, ubrana w czapkę i spodnie „jak chłop”, a tyle lat przepracowała! I czuła się doceniana jak nigdy później…

realizacja: Krzysztof Ridan

Nowohucka Kronika Filmowa

Komentarze są wyłączone.