fbpx

LUNAPARK HISTORII
Fragmenty happeningu, który zrealizował teatr "Łaźnia Nowa" w Alei Róż w ramach projektu "Futuryzm miast przemysłowych. 100 lat Nowej Huty i Wolfsburga". Aktorzy próbują pokazać przechodniom, jakby to było, gdyby można się było cofnąć w czasie i zachęcają np. do stania w kolejkach po pasztet…

ANIA
Fragmenty warsztatów teatralnych zorganizowanych w MDK im. A. Bursy, w trakcie których prowokowano zachowania sceniczne mające być wstępem do rozmów na temat agresji i poszanowania drugiego człowieka. Pretekstem do dyskusji, jakie miały miejsce w całej Polsce, było samobójstwo gimnazjalistki z Gdańska. Uczennica Anna Siewarga z XXI LO czyta fragment pamiętnika prześladowanej nastolatki. O roli rodziców w procesie kształtowania się wzajemnego zrozumienia rodziców i dzieci ? mówi pedagog Anna Zapała.

WIEŻA
Rafał Margyś – konserwator zabytków – odnalazł film, który w grudniu 1967r. nakręcił amatorską kamerą z napędem sprężynowym. Film pokazuje wieżę spadochronową stojącą na terenie obecnych Łąk Nowohuckich. Miała 300 stopni i została przerobiona ze słupa wysokiego napięcia. Niewiele osób pamięta, że kiedyś w ogóle istniała, a film i kilka fotografii są jedynym na to dowodem. Oglądając ten króciutki filmik na ekranie kina "Sfinks", o powstaniu wieży dyskutują razem z autorem Rafał Skąpski (dyrektor Państwowego Instytutu Wydawniczego) i Piotr Skucha (architekt).

realizacja: Jerzy Ridan

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.