50 LAT SKARBNICY
Nowohucka księgarnia "Skarbnica" obchodziła właśnie 50. rocznicę swojego powstania. Z tej okazji odbyło się wiele imprez. Materiał filmowy prezentuje archiwalne fotografie Skarbnicy z lat 50. i 60., ujęcia współczesne, a także wypowiedzi gości. Do kamery wypowiadają się: Leszek Sosnowski (wydawnictwo Biały Kruk), prof. Michał Rożek (znawca dziejów i kultury Krakowa), Anna Włodarczyk (właścicielka Skarbnicy) oraz Adam Bujak (fotografik). Wszyscy podkreślają, że księgarnia od początku pomyślana była z wielkim rozmachem, tu przyjeżdżało się kupować książki, których w samym Krakowie dostać nie było można.
PIEKIELNE KINO
W Kinie Studyjnym "Sfinks" odbyło się spotkanie z Wojciechem Kuczokiem, pisarzem, scenarzystą, autorem książki "To piekielne kino", która stała się pretekstem do przeglądu w DKF "Kropka". Materiał prezentuje fragment spotkania, które prowadził Piotr Marecki (dziennikarz Gazety Wyborczej i Redaktor Naczelny Ha!Art!-u) oraz fragmenty filmu "Obietnica" w reż. braci Dardenne. Do kamery wypowiadają się: Anna Starewicz-Caban – o tematyce przeglądu, Wojciech Kuczok – o sposobie, w jaki dokonywał wyboru filmów oraz Piotr Marecki – o przekonaniu, że ludzie tworzą sobie piekło na ziemi i jedyna nadzieja w kulturze, która cywilizuje zło.
z cyklu: Szlakiem zabytków Nowej Huty – KOPIEC WANDY
Kopiec Wandy to najbardziej tajemniczy zabytek na terenie Nowej Huty. Nie został przebadany przez archeologów, więc nie wiemy czy ma 1000 czy 6000 lat. Pierwsza wzmianka pochodzi z 1222r. Już w XVI stał tu pomnik Wandy, obecny pomnik zaprojektował Jan Matejko. O historii kopca opowiadają Ewa Kubica-Kabacińska z Muzeum Archeologicznego i Maciej Miezian z Muzeum Historycznego w Nowej Hucie.
realizacja: Robert Musiałek