fbpx

FESTIWAL PODRÓŻNIKÓW
W Nowohuckim Centrum Kultury odbyła się 4 edycja FESTIWALU PODRÓŻNIKÓW – tym razem tematem były 3 ŻYWIOŁY. Odbywały się pokazy filmów, wystawy fotografii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, swoje książki podpisywali m.in. Martyna Wojciechowska i Jarosław Kret. O festiwalu i o pasji poznawania świata opowiadają: Marek Tomalik i Piotr Trybalski (organizatorzy), Ryszard Czajkowski (podróżnik, członek The Explorers), Jarosław Kret (dziennikarz, fotoreporter National Geographic). Materiał prezentuje fragmenty filmów Tadeusza Załuskiego (z Mont Everestu) i Ryszarda Czajkowskiego (z Afryki) oraz liczne fotografie.

NOWOHUCKI DESIGN: ARCHITEKTURA WNĘTRZ
W nowohuckim oddziale Muzeum Historycznego otwarto wystawę poświęconą wnętrzom nowohuckim z lat 50. W trakcie otwarcia wystawy Jacek Salwiński
(z-ca dyrektora) podkreślał, że ważne jest, by zachować to z dawnego wystroju, co jeszcze nie zostało zniszczone. Leszek Sibilla (kurator wystawy) opowiada o zdjęciach prezentowanych na wystawie – to fotografie przedstawiające wnętrza użyteczności publicznej z lat 50. – często zestawione z wnętrzami współczesnymi.

ROCZNICA
W Nowej Hucie powstał cykl komiksów poświęconych historii dzielnicy. Agata Dębicka – studentka ASP, autorka komiksu poświęconego historii walki o krzyż – opowiada, że historię miejsca, które znajduje się obok jej własnego domu poznawała z książek i opowieści znajomych swoich dziadków. 47 lat temu mieszkańcy Nowej Huty walczyli o krzyż, na placu budowy kościoła milicja użyła pałek, gazów łzawiących i broni ostrej, byli poturbowani i ranni, ponad 500 osób aresztowano.
Materiał prezentuje fragmenty czarno-białego komiksu.

realizacja: Jerzy Ridan

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.