fbpx

NOC MUZEÓW
W trakcie Krakowskiej Nocy Muzeów również w Nowej Hucie wiele się działo.
W muzeum "Dzieje Nowej Huty" można było obejrzeć aktualną ekspozycję, zrobić sobie zdjęcia w strojach z epoki na tle fotografii z lat realnego socjalizmu, a także obejrzeć film dokumentalny "Kierunek Nowa Huta". Do odwiedzenia muzeum tej nocy zapraszali Leszek Sybilla oraz Maciej Miezian – obaj w stosownych berecikach z antenką.
Dla widowni podwoje otworzyło również Muzeum Lotnictwa Polskiego. Można było wejść do samolotu Gomułki , obejrzeć wnętrza kabin pilotów. O muzeum i znajdujących się w nim eksponatach opowiadał dyrektor Krzysztof Radwan.

SPORT DLA NAJMŁODSZYCH
Maluchy pod okiem instruktora grają w piłkę nożną na trawiastym boisku. Trener tłumaczy zasady gry, udziela rad. Stowarzyszenie Sportowe Polonia Kraków, stworzone przez kilka urodzonych i mieszkających w Nowej Hucie osób, stara się organizować dla młodzieży w różnym wieku zajęcia sportowe i poprzez sport wychowywać.
O działalności Stowarzyszenia mówi jego Prezes ? Rafał Wygaś oraz… Barbara Górnik ? babcia, która regularnie przywozi swoich dwóch wnuków na boisko.

z cyklu: Szlakiem zabytków Nowej Huty: DWOREK JANA MATEJKI W KRZESŁAWICACH
O Dworku Jana Matejki w Krzesławicach opowiadają: kustosz muzeum Maria Przemieniecka – Zielińska oraz historyk sztuki Maciej Miezian. Matejko kupił dworek w 1876r ze względu na zdrowie dzieci ? pieniądze pochodziły ze sprzedaży obrazu "Król Stefan Batory pod Pskowem". Tu powstały też inne obrazy, np. "Kościuszko pod Racławicami" – twarze chłopów na obrazie to twarze chłopów z Racławic.

realizacja: Robert Musiałek

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.