fbpx

STOWARZYSZENIE ŁĄKI NOWOHUCKIE
Co może zrobić obywatel, by mieć wpływ na kształt przestrzeni w swojej dzielnicy?
Anna Miodyńska zachęca do przystąpienia do Stowarzyszenia Łąki Nowohuckie, którego obszarem zainteresowań jest zieleń w Nowej Hucie – kiedyś została precyzyjnie zaplanowana, ale potem zapanowała pełna samowola. Dziś ten stary, wielki drzewostan stanowi problem. Obecnie Stowarzyszenie interesuje się przestrzenią pomiędzy NCK a os. Centrum E. Chce brać udział w podejmowaniu decyzji o tym, czy powstanie tu zieleń czy też betonowa nawierzchnia.

PAŁAC W KOŚCIELNIKACH
Pałac w Kościelnikach zaprojektował w 1704r. nadworny architekt Sasów – Józef Piola. Budowę zakończono w 1728r. Od zakończenia II wojny światowej pałac szybko popadał w ruinę. Wciąż zmieniali się właściciela – żadna instytucja na dłużej tu nie zagościła.
O losach obiektu opowiadają jego dzisiejsi właściciele: Zofia i Iwo Nowina – Konopkowie.
Do rodziny pałac powrócił w 1997r – w bardzo opłakanym stanie, bez stropów i okien. Ich marzeniem jest tu zamieszkać i stworzyć muzeum wnętrz pałacowych. Pałac też będzie pełnił funkcje komercyjne: konferencyjne i hotelowe.

OCZAMI PASAŻERA
Impresja filmowa. Nowa Huta widziana oczami pasażera jadącego autobusem linii 139: Arka Pana, bloki, Teatr Ludowy, nowohuckie kościoły i osiedla, zalew, kombinat, Aleja Róż.

realizacja: Marcin Kaproń

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.