fbpx

Początki Kina Sfinks giną w mrokach dziejów… Mimo usilnych starań i grzebania w papierach, nie udało nam się znaleźć wiarygodnej informacji na temat dokładnej daty jego powstania. Ze wspomnień starszych mieszkańców Nowej Huty wynika, że istniało już w 1958 r. Początkowo jego właścicielem były Zjednoczone Przedsiębiorstwa Rozrywkowe. Dopiero w 1985 r., na mocy porozumienia z Kombinatem, kino weszło w struktury Ośrodka Kultury – wówczas Huty im. Lenina, dziś im. Cypriana Kamila Norwida. Od lat 80. z uporem pełniło funkcje kina studyjnego i starało się pokazywać filmy interesujące, wartościowe, o wysokich walorach artystycznych.

Dzisiejszy Sfinks to nowoczesne kino studyjne z przytulną atmosferą. Należy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych oraz Polskiej Sieci Kin Cyfrowych. Nie znajdziecie tu popcornu, ale dobre filmy – zawsze! Przed każdym pokazywana jest Nowohucka Kronika Filmowa.

Nasza główna sala liczy 98 miejsc, natomiast stworzony w 2016r. „Mały Metraż” to kameralna sala z 22 wygodnymi fotelikami i kanapą.