21 grudnia br. miała miejsce premiera filmu online z utworami Cypriana Kamila Norwida w interpretacji Tomasza Schimscheinera. Film jest zapowiedzią krakowskiej odsłony obchodów Roku Norwida 2021 w 200-lecie urodzin twórcy. Zapraszamy do oglądania!
Film w reżyserii Krzysztofa Ridana nagrano w sceneriach dawnej wsi Mogiła, którą Norwid odwiedził prawdopodobnie w 1842 r.
Cyprian Kamil Norwid (1821-1883) to dziewiętnastowieczny artysta doby romantyzmu, obdarzony wieloma talentami. Geniusz pióra, poeta i malarz, rysownik i rzeźbiarz, tłumacz i publicysta, filozof, badacz kultur i cywilizacji. Wielki erudyta, obywatel świata, a zarazem skromny człowiek. Dziś ten artysta jawi się jako ponadczasowy i nowoczesny SZTUKMISTRZ. Jego wpływ na polską literaturę i kulturę był wyjątkowy. Swoimi poglądami zwrócił uwagę na sztukę i miejsce poety w społeczeństwie oraz sytuację społeczno-polityczną Polaków. Mocno zasłużony na polu poezji, zwłaszcza jej wymiaru intelektualnego i formalnego. Początkowo niezrozumiały i odrzucany, został odkryty w okresie Młodej Polski, by stopniowo znajdywać sobie należne miejsce w literaturze.
Norwid jako jedyny z Wieszczów narodowych był w Krakowie za swojego życia i zostawił po tym ślad w swojej twórczości (Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki nie byli nigdy, Zygmunt Krasiński podróżował przez Kraków, ale nie zostawił o tym świadectwa). Artysta przybył do Wolnego Miasta Krakowa w 1842 r. Oglądał procesję Bożego Ciała, harce Lajkonika oraz prawdopodobnie wybór i intronizację króla kurkowego. Poza tym Norwid składał wizyty znamienitym osobistościom Krakowa XIX w., odwiedził Bibliotekę Jagiellońską w Collegium Maius, był na Rynku Głównym, pod pałacem biskupim. Prawdopodobnie też odwiedził podkrakowską Mogiłę, gdzie miał wejść na Kopiec Wandy i odwiedzić klasztor oo. Cystersów, w którym mógł oglądać cykl obrazów „Dzieje Wandy” autorstwa Michała Stachowicza.
Fascynacja przeszłością odwiedzanych miejsc, znalazła odzwierciedlenie w twórczości artysty. Śladem po krakowskiej wizycie Norwida są dwa dramaty z 1851 r.: „Wanda” i „Krakus. Książę nieznany” opracowane na podstawie zagubionych rękopisów z 1847 i 1848 r. Norwid wykonał też prawdopodobnie dwa rysunki przedstawiające Krakusa zabijającego smoka oraz Wandę nad brzegiem Wisły. Dodatkowo dramat „Wanda” rozpoczyna się bezprecedensową w literaturze dedykacją dla mogilskiego Kopca Wandy: „Mogile Wandy pod Krakowem w dowód głębokiego poważania poświęca Autor”.
Norwid bawił w Krakowie i okolicy ponad trzy tygodnie. Potem wyjechał dyliżansem przez Śląsk, Wrocław i Drezno na studia do Włoch i już nigdy nie wrócił do Ojczyzny. Pożegnanie z Krakowem było jego nieplanowanym wówczas pożegnaniem z Polską. 23 maja 1993 r. w 110-lecie śmierci Norwida w Krypcie Wieszczów Katedry na Wawelu umieszczono tablicę epitafijną Norwida wykonaną przez Czesława Dźwigaja. Przy tej tablicy 24 września 2001 r. w 180. rocznicę urodzin Sztukmistrza złożono urnę z ziemią z grobu Norwida na cmentarzu Montmorency pod Paryżem.
Pamięć o Norwidzie i jego związkach z Krakowem kultywuje Ośrodek Kultury im. Cypriana Kamila Norwida, działający w Krakowie – Nowej Hucie. Za udział w upowszechnianiu twórczości Norwida nasza instytucja otrzymała w 2009 r. medal „za zasługi w upowszechnianiu twórczości Cypriana Norwida” od Fundacji Norwidowskiej oraz Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za działania w tym zakresie.
W 2021 r. obchodzić będziemy Rok Norwida w 200-lecie jego urodzin. U progu obchodów Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie zaprasza na spotkanie z poezją Cypriana Kamila Norwida w formie filmu w reżyserii Krzysztofa Ridana udostępnionego online. Utworzy poety w scenerii Opactwa oo. Cystersów w Mogile czyta w filmie Tomasz Schimscheiner – krakowski aktor teatralny, filmowy oraz telewizyjny znany z występów m.in. w Teatrze Bagatela, Teatrze Ludowym, Teatrze im. Juliusza Słowackiego, Teatrze Łaźnia Nowa czy Krakowskim Teatrze Scena STU. Dofinansowano ze środków Rady Dzielnicy XVIII Nowa Huta.