29 czerwca 2022 r., godz. 18:00.
Galeria Huta Sztuki Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5.
Wstęp wolny. Obowiązują zapisy (do 27.06): [KLIKNIJ TUTAJ]
Spotkanie wokół twórczości C. K. Norwida.
Prowadzenie: Urszula Czyszczoń-Tłomak.
Punktem wyjścia do dyskusji będą wiersze o silnym ładunku emocjonalnym. Norwid często bywa przez krytyków określany jako poeta głęboko intelektualny, twórca wycyzelowanego słowa. Jednak jak przystało na wielką poezję, nie jest ona jednowymiarowa i odkryć w niej można wielość często przeciwstawnych pierwiastków. Wiersze, które pojawią się zajęciach to m.in. „Czemu” i [Daj mi wstążkę błękitną..] i „W Weronie”, [Pierwszy list, co mnie doszedł Europy].
Niejednokrotnie trudność w rozumieniu poezji Norwida stanowią konteksty, do których odwoływał się poeta, co wynika z charakteru i genezy tych dzieł. Wiele z nich to utwory okolicznościowe, które nawiązywały do wydarzeń bieżących, politycznych oraz do biografii samego pisarza. Są odzwierciedleniem tego, co przeżywał intelektualnie i emocjonalnie. Wybory życiowe poety jak i jego podróżnicze destynacje naznaczone były osobistymi przygodami (np. podróże do Włoch za niespełnioną miłością do Marii Kalergis, czy decyzja o wypłynięciu do Ameryki, po burzliwym zerwaniu stosunków z pianistką). Podczas zajęć będziemy rozmawiać o licznych kontekstach, wydarzeniach nieobojętnych na biografię poety oraz o figurach znaczących kobiet w życiu Norwida: m. in. Marii Trębickiej, Konstancji Górskiej, Joannie Kuczyńskiej, kobiet przyjaciółek, mentorek, powierniczek, pokrewnych dusz. Norwid wysoko cenił przyjaźnie z kobietami i w swojej bogatej epistolografii zawierał bardzo odważne, jak na tło epoki, refleksje na temat instytucji małżeństwa, relacji międzyludzkich, braku swobody kobiet w podejmowaniu najbardziej fundamentalnych decyzji życiowych.
Sama kategoria miłości u Norwida traktowana jest do głębi filozoficznie i rozciąga się na sferę relacji a nawet i konfliktów: być z drugim człowiekiem tak, by móc „pięknie się różnić”. Ponadto Norwidowskie dialektyczne ujęcie miłości i piękna ma w sobie wiele z etycznego wyzwania. Na ile wątki te są wciąż dla nas czytelne i zrozumiałe? Ile w nich znajdziemy bliskich nam emocji? W laboratoryjnej skali konkretnych utworów i fraz poetyckich po raz kolejny zmierzymy się z nieprzeniknioną myślą poety, która z każdym nowym odczytaniem nabiera osobistego charakteru.
„Laboratorium słowa istotnego”
Cykl spotkań skupionych wokół interpretacji słowa poetyckiego i twórczości literackiej. Podczas spotkań pokazujemy uniwersalność języka poezji i literatury, w której każdy może znaleźć bliski mu pierwiastek, podjąć refleksję, zachwycić się językiem, stylem, metaforą, czy samym brzmieniem. Spotkania mają luźny i niekoniecznie akademicki charakter. Przeznaczone są szczególnie dla młodzieży, studentów i osób dorosłych – każdego, kto chciałby przybliżyć sobie twórczość C. K. Norwida i wyjść poza szkolne interpretacje jego utworów. Spotkania wpisują się w koncepcję współpracy, jaką autor „Promethidiona” pragnął nawiązać z czytelnikiem. Rola odbiorcy w poszukiwaniu i kształtowaniu sensu wierszy jest nie do przecenienia – to nasza czytelnicza misja.
Prowadząca: Urszula Czyszczoń-Tłomak.
Polonistka i krytyczka literacka z wykształcenia, niespokojny duch z natury. Pomysłodawczyni autorskich „Spotkań przy książce”, czyli lokalnego klubu książki, w którym członkowie dyskutują na temat wybranej pozycji z literatury współczesnej. Norwidem owładnięta niemal kompulsywnie na studiach polonistycznych. Stąd tematy prac dyplomowych: „Chrześcijańska filozofia społeczna Norwida” i „Semantyka światła w poemacie Quidam C. K. Norwida”. Język literacki to jedyny, którego nauka nigdy się jej nie znudziła.
– spotkanie przeznaczone dla młodzieży, studentów, osób dorosłych;
– wstęp wolny, obowiązują zapisy na spotkanie;
– obowiązuje limit miejsc wg aktualnych ograniczeń;
– szczegółowe informacje: u.tlomak@okn.edu.pl, tel. 12 644 27 65 w. 21.
Szczegółowe informacje:
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 21;
www.nhlab.okn.edu.pl;
www.facebook.com/NHlabOKN;