fbpx
Ulice Nowej Huty w fioletowym kolorze na zielonym tle. Przewodnik pod tytułem Miejsca kultury w Nowej Hucie. Więcej informacji w rozwinięciu opisu.

23 lutego 2023 r., godz. 11:00.
www.facebook.com/NHlabOKN

Prezentacja wybranych, w większości nieistniejących już, miejsc kultury w Nowej Hucie.

Opracowanie: Monika Kozioł.

W lutym zostanie zaprezentowana Galeria „Rytm”, działająca w strukturach Zakładowego Domu Kultury Huty im. Lenina (obecnie Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida). Przyjmuje się, że pierwszą ekspozycją zorganizowaną w tej instytucji była „Wystawa malarstwa współczesnego” otwarta w 1956 roku. Prezentacje odbywały się tu do końca lat 70., kiedy to pojawił się pomysł zorganizowania w tym miejscu Muzeum Historii Kombinatu, a następnie biblioteki. W związku z tą decyzją ekspozycje zostały przeniesione do innej sali domu kultury, a Galeria „Rytm” przestała istnieć.

„Miejsca kultury w Nowej Hucie” 

Cykl edukacyjnych postów na Facebooku, publikowanych raz w miesiącu, ukazujących wybrane nowohuckie miejsca kultury. Wydarzenie jest połączone z prezentacją przewodnika „Miejsca kultury w Nowej Hucie”, który można pobrać ze strony Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida.

Szereg oddolnych i odgórnych inicjatyw składa się na obraz Nowej Huty jako miejsca, gdzie funkcjonował i nadal funkcjonuje bogaty program upowszechniania sztuki wśród mieszkańców i mieszkanek tej dzielnicy. Założeniem niniejszego przewodnika jest przybliżenie miejsc nieoczywistych, ale także tych znanych i rozpoznawalnych, które składają się na obraz nowohuckiego życia artystycznego, ujętego w prawie siedemdziesięcioletniej perspektywie czasu. Publikacja ta ma być zachętą do głębszego eksplorowania historii Nowej Huty, zarówno podczas spacerów, jak i za pośrednictwem lektur, do których odsyłamy przy poszczególnych opisach.

Przewodnik jest dostępny do pobrania na stronie WWW: [LINK DO POBRANIA PRZEWODNIKA]

Przewodnik „Miejsca kultury w Nowej Hucie” powstał w ramach Stypendium Twórczego Miasta Krakowa.

Kontakt:
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 47, 21, 20, nhlab@okn.edu.pl
www.nhlab.okn.edu.pl
www.facebook.com/NHlabOKN

AktualnościNowohuckie Laboratorium Dziedzictwa

Komentarze są wyłączone.