fbpx

Nowa Huta na końcu świata. Ameryka Łacińska na rowerze 2013-2023 – podróż totalna

Czarna litera n z kropką na żółtym tle.

17 maja 2023 | 18:00
Ośrodek Kultury Norwida, os. Górali 5

Wstęp wolny. Obowiązują zapisy (do 15 maja 2023 | 15:00) przez formularz [LINK DO FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO]. Liczba miejsc ograniczona.

Podróż rowerowa przez Amerykę Łacińską zmienia się w 10-letnią wędrówką po krajach, regionach i problemach społecznych kontynentu. Klucząc z Meksyku na południe – czasem na wschód, na zachód lub z powrotem na północ – stary rower o stalowej ramie przebywa 50.000 kilometrów! Najistotniejszym osiągnięciem nie jest tu jednak dystans, a raczej zbliżenie. Z czasem zdaje się spełniać ludzka potrzeba przynależności: być „jednym z”, a więc nie tylko obserwować, poznawać i analizować nieznany ląd, ale i brać aktywny udział w jego życiu: nagrać film o Paragwaju kierowany do Paragwajczyków, szukać zagubionej tożsamości razem z Argentyńczykami, tęsknić za Wenezuelą, lepiąc arepy i nucąc tonady jak miliony emigrantów z Caracas, Meridy i Barquisimeto. Na koniec pozostaje pytanie, czy to rzeczywiście koniec. I czy z takiej podróży da się naprawdę wrócić?

Nowa Huta na końcu świata” to cykliczne slajdowiska podróżnicze. Historie z wypraw dużych, bardzo dalekich i tych małych blisko. Kilometry przemierzane długimi trekkingami lub na rowerze, samolotem, własnym autem lub autostopem. Spotkania z obieżyświatami, globtroterami, wędrowcami i włóczykijami – zarówno doświadczonymi profesjonalistami, jak i tymi co dopiero zaczynają swoje eskapady. Jedno ich łączy – wspaniałe podróżnicze opowieści i zdjęcia, którymi chcą się podzielić z innymi. Osobiste relacje pasjonatów podróży uczą tolerancji, inspirują, zachęcają do rozmowy i wymiany doświadczeń.

Wojciech Ganczarek – absolwent matematyki stosowanej i fizyki teoretycznej, skąd wziął swoją nazwę wiekowy już blog „Fizyk w podróży”; w latach 2013-2023 w niekończącej się trasie rowerowej po Ameryce Łacińskiej. Autor książek „Upały, mango i ropa naftowa” (2017), „Zabrali mi kraj. Rozmowy z Wenezuelczykami na emigracji” (2020) i „Sprzedani. Reportaże z peryferii” (Nagroda Magellana dla najlepszej książki reportażowej 2022). Twórca dokumentalnego filmu pełnometrażowego „Soy paraguayo” (2019, pokazany m.in. na SUNCINE w Guanajuato) i kilku krótszych form dokumentalnych z Ameryki Południowej (np. Rio Bote), obecnie w trakcie postprodukcji cyklu „Synowie tej ziemi. Rozmowy z ludnością rdzenną Argentyny”.

[LINK DO STRONY INTERNETOWEJ]
[LINK DO PROFILU NA INSTAGRAMIE]

[LINK DO FANPAGE’A NA FACEBOOKU]

Kontakt:
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa | Ośrodek Kultury Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 21, 20, nhlab@okn.edu.pl
www.nhlab.okn.edu.pl
www.facebook.com/NHlabOKN

Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa

Komentarze są wyłączone.