fbpx
Na pierwszym planie japońska pagoda z czerwonymi ścianami i zielonkawym dachem oraz drzewa. Za nimi krajobraz z górami w tle, pod nimi wiele budynków. Podróże po kulturze Japonii. Slajdowisko. Więcej informacji we wpisie.

19 kwietnia 2023 | 18:00
Ośrodek Kultury Norwida, os. Górali 5

Wstęp wolny. Obowiązują zapisy (do 19 kwietnia 2023, godz. 15:00) przez formularz na stronie: [LINK DO FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO]

Wiosna za oknami, więc najwyższy czas na powrót ulubionego, podróżniczego cyklu: „Nowa Huta na końcu świata”. Przed nami Kraj Kwitnącej Wiśni! Oscar Wilde twierdził, że „cała ta Japonia jest czystym wymysłem. Nie ma ani takiego kraju, ani takich ludzi”. Poniekąd trzeba się z nim nie zgodzić. Japonia przy pierwszym zetknięciu robi piorunujące wrażenie, a potem jest jeszcze ciekawiej.

Podczas prezentacji prowadząca opowie m.in. o Wyspach Królików i Kotów, o tym, co w Hiroszimie przetrwało wybuch „Little Boy’a”, o nocy w buddyjskim klasztorze, dniu w gorących źródłach (gdzie jedyny dopuszczalny dress code to nagość). Zdradzi też, dlaczego tylko w Japonii wafelki KitKat występują w dziesiątkach (często bardzo fantazyjnych) smakach oraz dlaczego pod żadnym pozorem nie wolno patrzeć makakom japońskim w oczy. 

„Nowa Huta na końcu świata” to cykliczne slajdowiska podróżnicze. Historie z wypraw dużych, bardzo dalekich i tych małych blisko. Kilometry przemierzane długimi trekkingami lub na rowerze, samolotem, własnym autem lub autostopem. Spotkania z obieżyświatami, globtroterami, wędrowcami i włóczykijami – zarówno doświadczonymi profesjonalistami, jak i tymi co dopiero zaczynają swoje eskapady. Jedno ich łączy – wspaniałe podróżnicze opowieści i zdjęcia, którymi chcą się podzielić z innymi. Osobiste relacje pasjonatów podróży uczą tolerancji, inspirują, zachęcają do rozmowy i wymiany doświadczeń.

Prowadząca: Zofia Jurczak – kulturoznawczyni (UJ), laureatka Stypendium Twórczego Miasta Krakowa. Od 2017 roku prowadzi bloga „Podróże po kulturze”: [LINK DO BLOGA]. Dwukrotna finalistka Turystycznych Mistrzostw Blogerów organizowanych przez Polską Organizację Turystyczną. W 2023 roku ukażą się jej dwie książki o Krakowie.

Kontakt:
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa | Ośrodek Kultury Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 21, 20, nhlab@okn.edu.pl
www.nhlab.okn.edu.pl
www.facebook.com/NHlabOKN

AktualnościNowohuckie Laboratorium Dziedzictwa

Komentarze są wyłączone.