fbpx

Poznajemy ogrody. Dzikie ogrody Kostaryki. Część I – parki narodowe wybrzeży Pacyfiku

W prawej części zielona roślinność. Z lewej strony kolorowy napis: Poznajemy ogrody, dzikie ogrody kostaryki.

10 grudnia 2022 r., godz. 11:00.
www.okn.clickmeeting.com, www.facebook.com/OgrodyNowejHuty

Wstęp wolny. Obowiązują zapisy przez formularz: https://okn.clickmeeting.com/dzikie-ogrody-kostaryki-czesc-i-parki-narodowe-wybrzezy-pacyfiku-/register
Prowadzenie: Maria Lankosz-Mróz (Polskie Towarzystwo Botaniczne).

Kostaryka to państwo położone w Ameryce Centralnej między Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym, w strefie klimatu podrównikowego. To kraina wielu wygasłych, a także aktywnych wulkanów, ojczyzna wielu rzadkich endemicznych gatunków roślin i zwierząt; to zielony raj pełen pięknych krajobrazów, od bajkowych plaż obmywanych morskimi falami po spowite mgłą tropikalne lasy górskie.

Kostaryka znajduje się w granicach krainy neotropikalnej, charakteryzującej się dużą różnorodnością biologiczną. Występuje tu ponad 500 tysięcy gatunków roślin i zwierząt, co stanowi prawie 4% wszystkich gatunków na całym świecie. To oznacza, że co dwudziesty znany gatunek występuje w Kostaryce! Teren ten od milionów lat jest pomostem łączącym dwa kontynenty, stąd wyjątkowa różnorodność fauny i flory. Ochrona dzikiej przyrody jest jednym z priorytetów Kostaryki, a turystyka, głównie eko-turystyka przyrodnicza, jest największą branżą w kraju, zatrudniającą ponad 13% siły roboczej. Na każdym kroku widać dążenia do zminimalizowania negatywnego wpływ działalności człowieka na przyrodę, np. ponad 90% energii pochodzi ze źródeł odnawialnych, a miejscowa społeczność już od szkolnych lat edukowana jest w zakresie ochrony przyrodniczego bogactwa tego kraju. 

Kostaryka posiada 28 parków narodowych, położonych na bardzo zróżnicowanych klimatycznie obszarach. Na tropikalnym i wilgotnym wybrzeżu karaibskim przez cały rok występują intensywne opady (do 6 tys. mm rocznie), natomiast po stronie pacyficznej opady występują tylko w okresie od maja do grudnia (do 2 tys. mm rocznie), w pozostałych miesiącach panuje susza. W mgielnych lasach górskich – zajmujących centrum kraju – jest znacznie chłodniej, a deszcze mogą padać nawet codziennie. 

Poznamy dwa parki narodowe położone na Wybrzeżu Pacyfiku: Park Narodowy Manuel Antonio – najmniejszy, a zarazem najpopularniejszy park narodowy Kostaryki oraz Park Narodowy Carara, gdzie spotykają się flory stosunkowo suchego lasu tropikalnego północnych wybrzeży Pacyfiku z bardziej wilgotnymi lasami południowej części tego wybrzeża. Parki pełne są nie tylko roślin: niezwykłych drzew, lian i pnączy, storczyków i innych epifitów, ale i zwierząt, tj. licznych gatunków małp, nietoperzy, mrówek, niezwykle ubarwionych żab, leniwców, ostronosów i niezliczonych ptaków, tj. wielobarwne kolibry, ary szkarłatne czy tukany. Odwiedzimy też Ogród Wodospadów La Paz (La Paz Waterfal Garden), oraz tropikalne ogrody przy hotelach i hostelach turystycznych, pełne egzotycznych roślin pochodzących głównie z miejscowej flory.

Partnerzy: ArcelorMittal Poland, Polskie Towarzystwo Botaniczne.

Kontakt:

Pracownia Animacji Ekologicznej | Ośrodek Kultury Norwida
Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 21, ekologia@okn.edu.pl
www.nhlab.okn.edu.pl
www.facebook.com/OgrodyNowejHuty

AktualnościNowohuckie Laboratorium Dziedzictwa

Komentarze są wyłączone.