17 grudnia 2022 r., godz. 17:45
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5.
Wstęp: 25 zł/osoba (dla niezapisanych na cały cykl). Obowiązują zapisy (do 15 XII, godz. 15:00) przez formularz: FORMULARZ ZAPISÓW
Literatura jest jednym z fundamentalnych elementów składowych dziedzictwa Nowej Huty. Podczas spotkania prześledzimy więc sposoby organizowania przestrzeni narodowej wyobraźni na terenach dzisiejszej Nowej Huty. Zobaczymy, w jaki sposób geohistoria literatury wpłynęła na powstanie symboliki oraz mitów nowohuckich, tworząc topiki i dychotomie, które po dziś dzień wpływają na to, jak Huta jest pisana, widziana i przeżywana. Sprawdzimy, jak literatura ukształtowała to, co Nowohucian tworzy i buduje, napawa dumą, a niekiedy boli i uwiera.
Anna Grochowska-Biodrowicz – doktora literaturoznawstwa, historyczka literatury i historyczka sztuki. Badaczka cracovianów (głównie życia literackiego) i de natu krakowianka, przez lata związana z Wydziałem Polonistyki UJ jako absolwentka i wykładowczyni. Autorka m.in. monografii Wszystkie drogi prowadzą na Krupniczą. Rzecz o Domu Literatów (2017), nagrodzonej Krakowską Książką Miesiąca, oraz Literackiego przewodnika po Nowej Hucie (2019). Stypendystka MKiDN (2014), współtwórczyni i współredaktorka naukowej serii wydawniczej Ścieżkami Pisarzy, autorka ok. 50 artykułów naukowych i popularnonaukowych. Jej najnowsza książka Święte Wzgórze? Wawel w literaturze, sztuce i kulturze polskiej w latach 1795–1918 została oparta na wyróżnionej Nagrodą Miasta Krakowa (2020) rozprawie doktorskiej obronionej w 2019 roku pod kierunkiem prof. dra hab. Franciszka Ziejki.
Zajęcia odbywają się w ramach Studium Dziedzictwa Nowej Huty. To dwusemestralny program edukacyjny dla młodzieży i dorosłych pogłębiający wiedzę o dziedzictwie kulturowym i przyrodniczym Nowej Huty – od prehistorii do współczesności.
SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE:
- spotkanie przeznaczone dla młodzieży, studentów, osób dorosłych
- obowiązują zapisy na zajęcia
- dodatkowe informacje: u.tlomak@okn.edu.pl, tel. 12 644 27 65 w. 21
Kontakt:
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 21,
nhlab@okn.edu.pl
www.nhlab.okn.edu.pl
https://www.facebook.com/NHlabOKN