fbpx

Zioła w historii i teraźniejszości cystersów mogilskich – warsztaty zielarskie. 800 lat Opactwa Cystersów w Mogile

Jasnozielony plakat. Dookoła zielone rośliny i zielona ramka. W środku napis: zioła w historii i teraźniejszości. Warsztaty zielarskie. Siódmego sierpnia o godzinie siedemnastej w Opactwie Cystersów w Mogile. Ulica Klasztorna jedenaście.

7 sierpnia 2022 r., godz. 17:00
Opactwo Cystersów w Mogile, ul. Klasztorna 11

Wstęp wolny. 

Aktualizacja: zapisy na wydarzenie zostały ZAMKNIĘTE!

W średniowieczu Cystersi zakładali pierwsze ogrody ozdobne, w których nasadzono zioła. Obok powszechnie znanych: mięty, melisy, tymianku, szałwii, macierzanki wprowadzano inne, mniej znane gatunki tj. wężymord, mydlnica, prawoślaz, czy lubczyk, podawany dawniej przez młode dziewczyny ukochanemu, by wzbudzić jego miłość. 

Podczas warsztatów będą tworzone kompozycje z roślin zielnych. Wybór roślin inspirowany będzie XVII-wiecznym zielnikiem ze zbiorów opactwa Cystersów w Mogile. Każdy z uczestników warsztatów uzyska wiedzę na temat właściwości danej rośliny, cennych zasobów roślinności zielarskiej najbliższego otoczenia i pochodzenia poszczególnych ziół. Wymiernym efektem warsztatów będzie stworzenie własnej kompozycji zielnej.

Prowadzenie: Agnieszka Rup – absolwentka Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie na kierunkach Ogrodnictwo oraz Technologia Roślin Leczniczych i Prozdrowotnych. Swoją wiedzę praktyczna zdobywała w Podlaskim Ogrodzie Botanicznym. Pracowała również przy współczesnych założeniach zieleni i ich pielęgnacji. Obecnie związana z branżą florystyczną.
Elżbieta Urbańska-Klapa – animatorka edukacji ekologicznej i kultury ogrodniczej. Z wykształcenia ogrodnik i projektant terenów zieleni. Autorka i realizatorka szeregu inicjatyw ekologicznych dla młodzieży i dorosłych, m.in. Młodym okiem na zieleń, Ogrody Nowej Huty, Pnącza dla Krakowa, Łąki Nowohuckie jakich nie znacie, Nowa Huta od NATURY strony, Teraz w zielone gramy!

Wydarzenie realizowane w ramach projektu Ogrody Nowej Huty, inicjatywy działającej od roku 2011, której głównym celem jest propagowanie wiedzy dotyczącej ogrodnictwa i ekologii oraz integracja społeczności wokół nowohuckiej zieleni. Projekt skierowany jest do mieszkańców Nowej Huty oraz wszystkich sympatyków dzielnicy. Partner: ArcelorMittal Poland.

Szczegółowe informacje:
Pracownia Animacji Ekologicznej
Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31 – 959 Kraków
tel. 12 644 27 65 w. 21
ekologia@okn.edu.pl
www.okn.edu.pl

AktualnościNowohuckie Laboratorium Dziedzictwa

Komentarze są wyłączone.