fbpx

Wiesz, czego potrzeba na twoim osiedlu? Masz ciekawy pomysł, który zmieni Twoją najbliższą okolicę, a nawet cały Kraków? Niebawem startuje kolejna edycja budżetu obywatelskiego, za pomocą którego możesz – tak jak inni krakowianie już od siedmiu lat – zdobyć pieniądze na sfinansowanie tych pomysłów i realnie wpłynąć na to, jak funkcjonuje i zmienia się nasze miasto.

Zbliża się wiosna, a wraz z nią budzi się tegoroczna edycja budżetu obywatelskiego. Po raz kolejny wszyscy krakowianie – bez względu na wiek – mogą wykazać się kreatywnością i pracą dla dobra miasta, w którym mieszkają, uczą się i pracują. To okazja, by wziąć sprawy w swoje ręce nie czekając, aż to, na czym Ci najbardziej zależy, załatwią inni – sąsiedzi, aktywiści społeczni, radni. To Ty możesz sprawić, że w twojej okolicy pojawi się łąka kwietna, dzieci będą się cieszyć z nowego placu zabaw, a sąsiedzi zobaczą ciekawy film w kinie pod chmurką. Włącz się w projektowanie tego, co dzieje się w Krakowie i z Krakowem  – czy to w skali Twojej dzielnicy, czy większej – ogólnomiejskiej.

Z roku na rok budżet obywatelski w Krakowie nabiera rozpędu. Pierwsza edycja BO to 4,5 mln zł i 68 zadań, które wybrano do realizacji. Ubiegłoroczna, siódma edycja to 32 mln zł i ostatecznie 195 zwycięskich projektów. W tym roku do zagospodarowania będzie rekordowa kwota 35 mln zł, a o tym, na co zostanie przeznaczona jesienią zdecydują mieszkańcy. Na projekty o charakterze ogólnomiejskim przypada łącznie 7 mln zł. Koszt realizacji jednej propozycji nie może być niższy niż 25 tys. zł oraz wyższy niż 1,4 mln zł. Kwoty przeznaczone na realizację projektów o charakterze dzielnicowym różnią się w zależności od dzielnicy (najwięcej przypadło na Podgórze – ponad 2,3 mln zł), a minimalna wartość jednego projektu to 2,5 tys. zł.

Projekty będzie można składać w dniach 12 kwietnia – 14 maja. Ale już w marcu zaplanowano spotkania konsultacyjne z mieszkańcami, o których formie i terminach dowiemy się ze strony budzet.krakow.pl. 6 sierpnia przekonamy się, które projekty przeszły przez sito prawnej weryfikacji. Autorzy tych, które odpadły, dostaną czas na odwołanie się od tej decyzji. 15 września poznamy listę projektów, które będą poddane głosowaniu – to odbędzie się w dniach 1-10 października. Zwycięzców poznamy 29 października.

Zanim zaczniesz pisać projekt pamiętaj, że nie na każdym wolnym terenie w mieście można realizować projekty budżetu obywatelskiego. Te mogą powstawać tylko na działkach należących do gminy lub pozostających w jej władaniu. Zanim zatem zaczniesz projektowanie, odwiedź stronę Miejskiego Systemu Informacji Przestrzennej: www.msip.krakow.pl i sprawdź kto jest właścicielem interesującego Cię terenu. Nie zapomnij też, że projekt musi być ogólnodostępny – ma służyć nie tylko Tobie, ale wszystkim zainteresowanym nim mieszkańcom.

Jak co roku projekty będzie można składać tylko przez Internet – za pomocą specjalnej platformy, która znajdzie się na stronie budzet.krakow.pl.

Aktualności miejskie

Komentarze są wyłączone.