fbpx
Grafika z abstrakcyjnymi elemntami w prawej części, w kolorach żółtym, niebieskim i czerwonym. Białe tło. Miasto Przestrzeń Równości. Hasztag krakowiankisiłąmiasta. Cykl spotkań organizowany z okazji rocznicy podpisania przez Kraków Europejskiej Karty równości kobiet i mężczyzn w życiu lokalnym. Szesnasty listopada 2021 - Miasto dla kobiet. O feministycznej urbanistyce i kobiecym doświadczeniu miast. Siedemnasty listopada 2021 - Herstoria Krakowa. Jak kobiety zmieniały naszą lokalną historię i dlaczego warto o tym mówić. Osiemnasty listopada 2021 - Noł mor mi tu. Przestrzeń miejska wolna od przemocy i dyskryminacji.

Europejska Karta Równości Kobiet i Mężczyzn została opracowana w 2006 roku i podpisało ją ponad 1800 miast, w 36 krajach. Miasta, które przyjęły kartę, uznają, że równość kobiet i mężczyzn stanowi fundamentalne prawo i gwarantują wdrażanie rozwiązań, które będą miały na celu eliminację wszelkich nierówności i dyskryminacji. Sygnatariusze karty zobowiązują się do włączania kwestii płci do wszystkich działań samorządów lokalnych i regionalnych.

By podkreślić, jak ważne jest budowanie miasta otwartego, inkluzywnego i wrażliwego na potrzeby jego mieszkanek zapraszamy na cykl spotkań, który poruszy kluczowe kwestie w kontekście budowania polityki równościowej.

Cykl rozpocznie się w Światowy Dzień Tolerancji, 16 listopada, spotkaniem pt. „Miasto dla kobiet, przez kobiety tworzone. O feministycznej urbanistyce i kobiecym doświadczeniu miast”, godz. 18:00 w Muzeum Fotografii.

To, jak poruszamy się po mieście i jak korzystamy z jego infrastruktury, jak pokazuje wiele badań, determinuje często nasza płeć. Podczas spotkania zostanie poruszony temat gender mainstreaming w projektowaniu i jak tworzyć miasto, które uwzględnia potrzeby wszystkich.

W spotkaniu wezmą udział:

  • Barbara Nawrocka – architektka, współzałożycielka architektonicznego studia Miastopracownia,
  • Dominika Wilczyńska – architektka, współzałożycielka architektonicznego studia Miastopracownia,
  • dr hab. Marta Smagacz-Poziemska, prof. UJ – wykładowczyni UJ, ekspertka z zakresu antropologii miasta i przestrzeni.

Prowadzenie: Aleksandra Suława.

17 listopada rozmawiać będziemy o Herstorii Krakowa, czyli o tym, jak kobiety zmieniały naszą lokalną historię i dlaczego warto, o tym mówić, godz. 18:00 w Domu Utopii.

Nasze miasta tworzyły i projektowały kobiety, swoją twórczością i zaangażowaniem wpływały na losy polityczne, kulturalne, społeczne, naukowe  Krakowa. O sile krakowianek i potrzebie budowania opowieści o lokalnych bohaterkach będzie można porozmawiać podczas spotkania.

W spotkaniu wezmą udział:

  • dr hab. Monika Świerkosz – literaturoznawczyni, aktywna badaczka historii kobiet,
  • Alicja Zioło – przewodniczka po Krakowie, autorka bloga „Chodźże na wycieczkę”,
  • dr Barbara Klich-Kluczewska – historyczka, wykładowczyni UJ, badacz historii kobiet,
  • Katarzyna Kobylarczyk – reporterka, pisarka, autorka m.in. książki pt. „Kobiety Nowej Huty. Cegły, perły i petardy”.

Prowadzenie: Olga Brzezińska.

Ostatni dzień cyklu (18 listopada) poświęcimy dyskusji na temat bezpieczeństwa w mieście podczas spotkania pt. „No more mee too / przestrzeń miejska wolna od przemocy i dyskryminacji”, 18:00 w Muzeum Inżynierii Miejskiej.

Komfort życia w dużym mieście w dużym stopniu zależy od poczucia bezpieczeństwa. W sposób szczególny poczucie zagrożenia dotyka w miastach kobiety. Mimo, że dominująca część aktów przemocy ma miejsce w domu, to właśnie w przestrzeni publicznej kobiety obawiają się najbardziej. Pytanie o to, jak kształtować miasto, tak by stawało się dla mieszkanek bezpieczne, zarówno w przestrzenni prywatnej jak i publicznej, rozpocznie dyskusję.

W spotkaniu wezmą udział:

  • Anna Bednarczyk – socjolożka, badaczka zagadnień związanych z bezpieczeństwem,
  • Agata Teutsch – współzałożycielka Fundacji Autonomia, ekspertka w zakresie zapobiegania i przeciwdziałania przemocy,
  • dr hab. Beata Kowalska – socjolożka, wykładowczyni UJ, Rzeczniczka Praw i Wartości Akademickich UJ,

Wszystkie przestrzenie, w których odbywają się spotkania, dostosowane są do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Spotkania będą tłumaczone na język migowy. Transmisja wydarzeń będzie dostępna na profilu Krakowskiego Generatora Społecznego.

Link do wydarzenia na Facebooku: KLIKNIJ TUTAJ.

Aktualności miejskie

Komentarze są wyłączone.