fbpx

Co Wy na to? Znowu mamy lato!


28 czerwca – 1 lipca 2021 r., godz. 9:00-12:00
ARTzona, os. Górali 4

Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa i ARTzona Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida zapraszają dzieci w wieku 7-11 lat na kreatywne warsztaty wakacyjne.

Program:

28.06.2021 r., godz. 9:00-12:00
DRUKUJEMY ROŚLINAMI – warsztaty naturalnych technik druku dla dzieci

Tradycyjna technika druku wypukłego to jedna z podstawowych technik graficznych, w której odbitka powstaje poprzez odbicie farby nałożonej na częściach wypukłych matrycy.

Na warsztatach będziemy korzystać z najstarszej tradycyjnej wiedzy graficznej, ale jako matryca posłużą nam żywe rośliny. Uczestnicy warsztatów będą drukować na papierze i tkaninie korzystając z dostępnych sezonowych roślin. Poznając różne techniki nauczą się jak przenieść kształt i strukturę rośliny do własnego zielnika, stworzą własne kompozycje graficzne, oraz ozdobią tkaniny kwiatowymi wzorami.

Celem warsztatów jest poznanie tradycyjnych metod druku wykorzystujących materiały graficzne pozyskane z natury. Warsztaty to wiedza, zabawa i zanurzenie w twórczym procesie, dzięki któremu uczestnicy mają możliwość rozwijania kreatywności, uważności i wrażliwości na otaczającą przyrodę.

Prowadzenie: Marta Kozłowska (ARTzona OKN)

***

29.06, godz. 9:00-12:00
DOOKOŁA WODA – warsztaty eksperymentalne dla dzieci

Woda pokrywa większość powierzchni naszej planety (a co z pozostałymi planetami?). Spada z nieba i płynie po ziemi. Wrząca lub lodowato zimna tryska z kranu, kupujemy ją w butelkach, pływamy po niej łódką lub w niej nurkujemy. Woda posiada niezwykłe właściwości – może być cieczą, zwiewną mgiełką lub twardym lodem. Jest niezbędna do życia – potrzebują jej ludzie, zwierzęta oraz przyroda. Rządzi się swoimi prawami – jakimi? Po co? Czemu? I dlaczego? Woda jest niezwykle użyteczna, ale można się w niej i z nią także wspaniale bawić. Co też uczynimy!

W trakcie warsztatów dzieci zabawią się w badaczy. Poprzez liczne zabawy i eksperymenty dowiedzą się więcej o zadziwiających i niesamowitych właściwościach wody. Będą tropić i odkrywać wiedzę o tym jak woda kształtuje nasz świat. Natomiast za pośrednictwem samodzielnie stworzonych prostych przyrządów i aparatur badawczych odkryją cechy i prawidłowości wody.

Warsztaty rozbudzają ciekawość poznawczą dzieci oraz wspierają zdobywanie wiedzy poprzez aktywne działanie i zabawę.

Prowadzenie: Magdalena Kotula (Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa OKN).

***

30.06.2021 r., godz. 9:00-12:00
KOLOROWE TKANKI MIĘKKIE – warsztaty rękodzieła artystycznego dla dzieci

Shibori jest tradycyjną, japońską metodą barwienia tkanin w fantazyjne wzory. W technice tej najczęściej wykorzystuje się wiązanie supłów na materiale, a następnie moczy w barwniku. W zależności od układu węzłów na tkaninie możemy uzyskać różne ornamenty. Poprzez umiejętne składanie materiału można stworzyć tą metodą piękne, geometryczne wzory. Barwnik dociera w miejsca, które nie są zgięte lub związane, ale często efekt jest nieprzewidywalny a przez to atrakcyjny.

Uczestnicy warsztatów samodzielnie opracują wzór na swoich tkaninach wykorzystując sznurki, klamerki, kamienie i patyczki, a następnie będą je barwić w naturalnych barwnikach. Zabarwione materiały, po wypłukaniu i wyschnięciu będą kreatywną pamiątką po zajęciach.

W trakcie barwienia materiałów na uczestników czeka jeszcze jeden warsztat – mini makatki, czyli dekoracyjne tkaniny, które wieszano na ścianach. Na przygotowanych wcześniej kartonowych krosnach, zaznajomią się z podstawami tkania. Z wykorzystaniem poznanych splotów tkackich, resztek materiałów, sznurków i włóczek stworzą małą makatkę.

Głównym celem warsztatów jest rozwój manualny dzieci, kształcenie koncentracji, rozbudzenie kreatywności i zapoznanie uczestników ze sztuką w nowoczesnej formie,  ale także odkrywanie historii rękodzieła w aktywnej formie i kształtowanie proekologicznych wartości.

Prowadzenie: Julia Lachiewicz (ARTzona OKN).

***

1.07.2021 r., godz. 9:00-12:00
PO CO NAM SĄ DRZEWA? – warsztaty przyrodnicze dla dzieci

Czy drzewa w nocy śpią? Albo skąd wiedzą, że przyszła jesień? Czemu część z nich ma liście a część igły? I po co im szyszki? Czy nadal na świecie są drzewa tak stare jak świat?

Podczas warsztatów dzieci wejdą w rolę dendrologów, czyli badaczy naukowo zajmujących się drzewami. Od nasionka, przez liście i koronę po sam czubek drzewa – zajęcia będą okazją do poznania cyklu życia i budowy tych roślin. Jak na naukowców przystało dzieci zbadają ich kształty, odrysują teksturę, zmierzą ich rozmiary i określą wiek. Wszystko praktycznie, doświadczalnie i własnoręcznie.

Warsztaty rozwijają myślenie naukowe, umiejętność formułowania wniosków i samodzielnego dochodzenia do wiedzy oraz kształtują proekologiczne postawy.

Prowadzenie: Magdalena Kotula (Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa OKN).

Ważne:
– warsztaty dedykowane są dzieciom w wieku 7-11 lat,
– zapisy na warsztaty odbywają się poprzez formularz – KLIKNIJ TUTAJ (zapisy przyjmujemy do 22.06.2021 r.),
– obowiązuje limit miejsc: 10 os. / warsztat (decyduje kolejność zgłoszeń),
– cena za pojedynczy warsztat: 30 zł/os. (płatności należy dokonywać gotówką bezpośrednio przed zajęciami),
– respektujemy Krakowską Kartę Rodzinną 3+, KKR z Niepełnosprawnym Dzieckiem.

Szczegółowe informacje:
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodek Kultury Norwida
Os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 47, 21, 20, nhlab@okn.edu.pl
www.nhlab.okn.edu.pl
www.facebook.com/NHlabOKN

AktualnościAktualnościAktualności

Komentarze są wyłączone.