fbpx

Laboratorium słowa istotnego. „Dopokąd idę!” – stan pielgrzymi w poezji C. K. Norwida

Kartki papieru z notatkami i tekstami oraz rysunkami na czarnym tle. W prawym dolnym rogu czarno-biały wizerunek Norwida. Szare tło. Laboratorium słowa istotnego.

14 grudnia 2022 r., godz. 18:00
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5, sala 19
Wstęp wolny. Obowiązują zapis: FORMULARZ ZAPISÓW 

Spotkanie poświęcone zostanie poezji C. K. Norwida. Punktem wyjścia do dyskusji będzie wiersz „Pielgrzym”. Podczas grudniowego spotkania przeanalizujemy wspólnie, jaki „stan” jest dla człowieka najbardziej odpowiedni, bliski jego kondycji i przeznaczeniu. Czy władza, pozycja i bogate mienie mogą przynieść mu szczęście i poczucie sensu, czy jest zupełnie przeciwnie? Jaki koncept kryje się pod wyrażeniem „stan pielgrzymi”? Jakie warstwy semantyczne ono skrywa i jak my, współcześni, możemy je interpretować.

Po raz kolejny analizując poezję Norwida, musimy wczytywać się w prywatne listy, w utwory odrzucone przez wydawców czy mniej znane utwory, w ocalałe fragmenty dramatów. W odróżnieniu od myślicieli, których biografię tworzą kolejne dzieła, Norwid żył poza nimi, a zarazem prowadził życie wsobne i głęboko osadzone w wartościach chrześcijańskich. Dlatego tak ważną rzeczą jest poznanie jego osobowości. Warto pamiętać, że poeta tworzył u progu epoki, w której powoli popularyzowało się przekonanie, że celem ludzkiej egzystencji nie jest szczęście wieczne. Twórcę „Stygmatu” określa się często jako „poetę myśli”, jednak w wielości wyrażeń abstrakcyjnych odnajdziemy niezwykłe obrazy, które przemawiają do naszej zmysłowej wyobraźni. Poetycka myśl Norwid niejednokrotnie zaskakuje czytelnika, ukazując głęboką i odwróconą semantykę znaczeń i zwrotów, które odarte z powierzchowności i schematyczności, nabierają zupełnie nowych sensów i obrazów. 

 

„Laboratorium słowa istotnego” 

Cykl spotkań skupionych wokół interpretacji słowa poetyckiego i twórczości literackiej. Podczas spotkań pokazujemy uniwersalność języka poezji i literatury, w której każdy może znaleźć bliski mu pierwiastek, podjąć refleksję, zachwycić się językiem, stylem, metaforą czy samym brzmieniem. Spotkania mają luźny i niekoniecznie akademicki charakter. Przeznaczone są szczególnie dla młodzieży, studentów i osób dorosłych – każdego, kto chciałby przybliżyć sobie twórczość C. K. Norwida i wyjść poza szkolne interpretacje jego utworów. Spotkania wpisują się w koncepcję współpracy, jaką autor „Promethidiona” pragnął nawiązać z czytelnikiem. Rola odbiorcy w poszukiwaniu i kształtowaniu sensu wierszy jest nie do przecenienia – to nasza czytelnicza misja. 

 

Prowadząca: Urszula Tłomak – polonistka i krytyczka literacka z wykształcenia, niespokojny duch z natury. Pomysłodawczyni autorskich „Spotkań przy książce”, czyli lokalnego klubu książki, w którym członkowie dyskutują na temat wybranej pozycji z literatury współczesnej. Norwidem owładnięta niemal kompulsywnie na studiach polonistycznych. Stąd tematy prac dyplomowych: „Chrześcijańska filozofia społeczna Norwida” i „Semantyka światła w poemacie Quidam C. K. Norwida”. Język literacki to jedyny, którego nauka nigdy się jej nie znudziła.

 

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE:

  • spotkanie przeznaczone dla młodzieży, studentów, osób dorosłych;
  • wstęp wolny, obowiązują zapisy na spotkanie;
  • obowiązuje limit miejsc;
  • dodatkowe informacje: u.tlomak@okn.edu.pl, tel. 12 644 27 65 w. 21

 

Kontakt:
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 21,
nhlab@okn.edu.pl
www.nhlab.okn.edu.pl
https://www.facebook.com/NHlabOKN 

AktualnościAktualnościNowohuckie Laboratorium Dziedzictwa

Komentarze są wyłączone.