fbpx

Szlak nowohuckich neonów – finał projektu

Zdjęcie wejścia do budynku Ośrodka Kultury Norwida. U góry

Neony „Norwid” i „Sfinks”, 2022, fot. Magda Rymarz, wł. Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida


21 stycznia 2023 roku, w głównej siedzibie Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida, odbędzie się premiera publikacji „Przewodnik po neonach Nowej Huty” oraz fontu „Samosia” inspirowanego nowohuckimi neonami. Wydarzenie będzie także okazją do podsumowania dotychczasowych działań w ramach projektu „Szlak nowohuckich neonów”. Gośćmi i gościniami spotkania będą autorzy i autorki przewodnika: Paweł Bochenek, Joanna Suchowiak-Horzemski, Agnieszka Konior, Anna Zabdyrska, Jarosław Klaś i Monika Kozioł. Podczas wydarzenia przewodnik będzie sprzedawany w promocyjnej cenie – z 50% rabatem.

Projekt „Szlak nowohuckich neonów”, którego celem było przypomnienie neonowego dziedzictwa Nowej Huty, był realizowany od wiosny 2022 roku. Zainaugurowała go kwerenda, w efekcie której powstała lista (obejmująca prawie 200 pozycji) neonów istniejących w Nowej Hucie. Na tej podstawie opracowano i wytyczono szlak z bardziej szczegółowymi opisami wybranych obiektów, który jest zachętą do pogłębionego eksplorowania dzielnicy. W ramach projektu przeprowadzono również zogniskowany wywiad grupowy z mieszkańcami i mieszkankami oraz aktywistami i aktywistkami nt. przyszłości neonowego dziedzictwa, trzy spacery po nowohuckich neonach oraz warsztaty projektowania neonów dla dzieci i dorosłych. Opracowano także krój pisma „Samosia” odwołujący się do liternictwa nowohuckich neonów.

Efekty tych działań podsumowuje „Przewodnik po neonach Nowej Huty” w wersji drukowanej i online.

W pierwszej części publikacji Joanna Suchowiak-Horzemski opisuje proces tworzenia neonów, dodatkowo tłumacząc najważniejsze terminy z nimi związane. W kolejnej wraz z Pawłem Bochenkiem udaje się na neonowy spacer po Nowej Hucie, wskazując najciekawsze miejsca, na trasie od os. Na Skarpie przez pl. Centralny, al. Róż, os. Teatralne po os. Kazimierzowskie. Następnie autorzy i autorki prezentują wyniki przeprowadzonej kwerendy w zestawieniu tabelarycznym, zawierającym prawie 200 pozycji. W dalszej części Anna Zabdyrska koncentruje się na współczesnej recepcji neonowego dziedzictwa w Nowej Hucie. Z kolei Agnieszka Konior podsumowuje wywiad grupowy, jaki przeprowadziła z grupą nowohucian na temat szans i zagrożeń, wobec których stoi neonowe dziedzictwo Nowej Huty. Książkę zamyka wyjście w przyszłość: prezentacja fontu inspirowanego neonami Nowej Huty autorstwa Dominiki Langosz. Przewodnik ilustrują zdjęcia archiwalne oraz współczesne.

Projekt finansowany ze środków Miasta Krakowa.

Szczegółowe informacje:
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 47, 21, 20, nhlab@okn.edu.pl
www.nhlab.okn.edu.pl
www.facebook.com/NHlabOKN

AktualnościAktualnościNowohuckie Laboratorium Dziedzictwa

Komentarze są wyłączone.