fbpx

Zakończyliśmy „Romantyczną Noc Poezji w Nowej Hucie”

Tłum ludzi w sali. Przyciemnione światło.

Pod romantycznym szyldem i szczęśliwą gwiazdą świętowaliśmy 12. Noc Poezji w Nowej Hucie (7-9 października 2022). Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida zadbał o różnorodność i bogactwo programu na tę okoliczność, tak aby każdy z zainteresowanych, mógł znaleźć coś dla siebie.

„Romantyczną Noc Poezji w Nowej Hucie” rozpoczęliśmy więc od rozgrzewki wyobraźni i języka podczas warsztatów „Dzień z życia poety”, a kreatywni uczniowie z klas czwartych zmierzyli się z materią słowa, miejscami oporną dość. Być wprawnym poetą, który z lekkością przelewa swoje myśli w ramy wiersza, to nie lada wyzwanie!

Sobotnie przedpołudnie uatrakcyjnił happening poetycki „Ławeczka pełna wierszy”. W ramach tego wydarzenia, można było spędzić czas całkiem wytwornie, bo na parkowej ławeczce, słuchając wierszy deklamowanych przez Poetkę – Muzę, dodatkowo w pięknej scenerii złotej polskiej jesieni (pogodę również zamówiliśmy!). Tak wyjątkowy sposób na spotkanie z poetyckim słowem spotkał się z dużym zaciekawieniem i sympatią przechodniów i spacerowiczów. Być może część z nas od tej pory, udając się na spacer po parku, zabierze ze sobą tomik poezji…?

Prawdziwie nocną atrakcją, która przyciągnęła do Nowej Huty gwiazdy sceny slamowej i równie wspaniałą widownię, był event „Na salonach – nowohucki slam poetycki”. Widzowie mogli z zapartym tchem słuchać poetyckich improwizacji, bardzo różnorodnych i zaskakujących w poetyce i tematyce, nie zabrakło nawet występów z kabaretowym wręcz zacięciem. Wybór zwycięzców był arcytrudny, nagrodzono, aż dwóch poetów: Michała Grzebieniaka i Błażeja Szymańskiego, a emocje towarzyszące „potyczkom” niezapomniane!

Piękną i uroczystą klamrą naszej romantycznej nocy była wieczorna recytacja poezji C. K. Norwida w Opactwie Cystersów: „Bo miłość strachu nie zna”. To już nasza tradycja, aby w tej samej scenerii, w której przebywał Norwid, wysłuchać jego słów, bo słowo poetyckie w przestrzeni cysterskiego kapitularza brzmi zawsze bardziej doniośle i na dłużej zostaje z nami. Tak też powinno być z programem „Romantyczna Nocy Poezji”. Wygląda na to, że poezja, która na tych parę dni zagościła w nowohuckiej przestrzeni znalazła się na właściwym miejscu i oddać jej już nie umiemy.

Urszula Tłomak, koordynatorka wydarzenia „Romantyczna Noc Poezji w Nowej Hucie”

Zachęcamy Państwa do wypełnienia krótkiej ankiety ewaluacyjnej z naszych wydarzeń, dostępnej na stronie: https://bit.ly/3fRP3kw

Projekt finansowany był ze środków Miasta Krakowa.

AktualnościStrona główna

Komentarze są wyłączone.