fbpx

KREACJE. W SIECI KULTURY, część 2.


KREACJE. W SIECI KULTURY część 2. zadania, to projekt, którego głównym założeniem jest realizacja czterech oddolnych inicjatyw z obszaru kultury, zgłoszonych przez mieszkańców 5. dzielnic nowohuckich, wyłonionych spośród 17 zgłoszeń konkursowych w 1. części przedsięwzięcia. Są to projekty: Targowisko zręczności, Fotoświaty, Dzika Huta, Narodziny dają głos. Wybrane inicjatywy są bezpośrednią odpowiedzią na potrzeby Nowohucian wskazane w trakcie opracowywania diagnozy lokalnej identyfikującej zasoby i potrzeby mieszkańców (badanie przeprowadzono w sytuacji wyjątkowej, jaką stały się ogłoszone restrykcje sanitarne i lockdown).

DZIKA HUTA – pomysłodawczynie Anna Kosibowicz, Georgina Cieślik, Marta Iwińska
Termin realizacji: wrzesień 2020 r.

Dzikie Dzieci zapraszają do najzieleńszej dzielnicy w Krakowie – Nowej Huty, do Tajemniczego Ogrodu ARTzony. Miejsce, w którym będziemy obcować z naturą. Będziemy gotować placki z piasku, torty z błota i zupę z roślin. Tak, jak nasi rodzice, lubimy kolekcjonować kamienie, pogrzebać patykiem w piasku, pobrudzić się, pobawić się ziemią i wodą, poobserwować przyrodę z bliska. Czas na nieograniczoną kreatywność.

Dzikie Dzieci zapraszają na naturalny plac zabaw w ogrodzie ARTzony. Poczujcie radość i poczujcie się, jak u siebie.

Co na Was czeka? Najprawdziwsza kuchnia błotna z naturalnymi produktami, ścieżka sensoryczna, leśna biblioteka, slackline i oczywiście fajne warsztaty: stolarskie, warsztaty z ratownikiem i leśne warsztaty  tworzenia wieńców z wikliny, ozdobionych kwiatami.

TARGOWISKO ZRĘCZNOŚCI – pomysłodawczynie Anna Ryś, Natalia Tkacz
Termin realizacji: październik 2020 r.

Zegarmistrz, kaletnik, szewc, tapicer, kuśnierz, ślusarz, stolarz, piekarz, cukiernik, krawiec, mechanik, elektryk, hydraulik, oświetleniowiec, „złota rączka”… zawody rzemieślnicze, które odchodzą w zapomnienie. A przecież „rzemieślnicza robota” to synonim najwyższej rzetelności.

Jak wygląda ich praca? Gdzie szukać pomocy rzemieślnika?

Zapraszamy na Targowisko Zręczności, podczas którego będzie można spotkać niejednego rzemieślnika. Podpatrzeć technikę, porozmawiać i zastanowić się, czy nie lepiej naprawić rzecz zepsutą niż wyrzucić i poddać się masowej produkcji.

Podczas wydarzenia, podobnie jak na targu, każdy rzemieślnik będzie miał swoje stanowisko, zarówno na terenie ogrodu ARTzony iak i na terenie budynku. Zapraszamy również do strefy odpoczynku.

NARODZINY DAJĄ GŁOS – pomysłodawczynie Zuzanna Dudek, Agnieszka Szeptalin, Justyna Mazur-Kiwer
Termin realizacji: październik-listopad 2020 r.

Inicjatywa to pomysł na cykl sześciu warsztatów artystycznych i muzykoterapeutycznych dla osób, które doświadczyły i/lub doświadczają ciąży, porodu, połogu i rodzicielstwa. Zapraszamy do współtworzenia lokalnej rodzicielskiej wioski wsparcia. Będziemy pracować metodą arteterapii i muzykoterapii, rozmawiać o naszych rodzicielskich doświadczeniach, budować relacje, wspólnie oswajać się w nowej roli osobistej i społecznej, wzmacniać w sobie poczucie zaufania, poczucie własnej wartości i sprawczości, pewności siebie i zasobów rodzicielskich. Postaramy się wzajemnie dostrzec swoje mocne strony i umiejętności Będziemy też bawić się słowem, wspólnie tworzyć. Chcemy by powstała pieśń.

FOTOŚWIATY – pomysłodawczynie Zofia Karnasiewicz, Małgorzata Szymczyk-Karnasiewicz, Aleksandra Paduch
Termin realizacji: wrzesień-listopad 2020 r.

“Fotoświaty” czerpią z codzienności społeczności lokalnej Nowej Huty, z bogatych domowych archiwów fotograficznych, amatorskich zdjęć, na których rodzice, dziadkowie i krewni bohaterów zdjęć utrwalali scenki z życia codziennego. Fotoświaty to proces, to spotkania, to rozmowa o pamięci i mikrohistoriach, to rozmowa o wspomnieniach z dzieciństwa, młodości, dorosłości, o życiu codziennym. Będziemy poszukiwać zbierania zdjęć i relacji z archiwów domowych nowohucian, rozmawiać o fotografiach, kto jest na zdjęciu, kiedy powstało, w jakich okolicznościach, co przedstawia. Szukać śladów w pamięci naszych bohaterów, dzielić się opowieściami. Podsumowaniem procesu będzie wystawa zbudowana wokół starych fotografii i historii mówionych, wokół poznawania historii rodzinnych, w których Nowa Huta, jawi się jako dom.

KREACJE. W SIECI KULTURY to projekt realizowany przez Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury + Inicjatywy lokalne 2020 oraz Gminy Miejskiej Kraków. Koordynatorka projektu: Katarzyna Szczęśniak

Aktualności

Komentarze są wyłączone.