fbpx

Klub Rodziców w ARTzonie / program na luty 2023 r.

Program na luty 2023 r.:

2, 16, 23 lutego 2023 r., 10:30-11:30
Joga dla rodziców z dziećmi
Prowadzenie: Anna Wołos z Miś Jogin
[LINK DO FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO]

15, 22 lutego, 1 marca 2023 r., godz. 10:00-11:00, 11:15-12:15
Wspomaganie rozwoju niemowlęcia w oparciu o metodę Feldenkraisa i Child’Space

  • grupa 1:  3-7 miesięcy – niemowlęta nie przemieszczające się
  • grupa 2: 7-12 – przemieszczające się (pełzające, raczkujące, zaczynające chodzić)

Prowadzenie: Kamila Wołoszyn-Moroz.

[LINK DO FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO]

Opis: Metoda Child’Space jest autorską metodą Chavy Shelhav, jednej z pierwszych uczennic Moshe’go Feldenkraisa. Polega na wspomaganiu ruchowego, poznawczego i emocjonalnego rozwoju niemowlęcia i małego dziecka. Zajęcia są przede wszystkim nauką obserwacji niemowlęcia. Poprzez czujący dotyk, rodzic jest w stanie wyczuć napięcie mięśniowe dziecka i wpływać na nie w nieinwazyjny sposób. Poznajemy nasze dziecko, uczymy się jego ograniczeń i możliwości, staramy się mu pomóc, by czuło się jak najlepiej we własnym ciele w polu grawitacji. Rodzic uczy się, jak pokazać dziecku granice jego ciała, jak komunikować się, trzymać niemowlę w różnych pozycjach, jak radzić sobie z kolkami… Dowiaduje się, jak pomóc swemu dziecku, jeśli okaże się, że ma z czymś problem, że ma trudność z turlaniem się, czołganiem lub raczkowaniem, później ze wstawaniem lub chodzeniem. Potencjał ruchowy wykształcony w pierwszych latach życia jest nie do przecenienia w wieku młodzieńczym i dorosłym. Dzięki pogłębionej obserwacji i komunikacji rodzic na tyle zna swoje dziecko, że towarzyszy mu większy spokój w oczekiwaniu na kolejne etapy rozwoju. Podczas warsztatów pracujemy w kameralnej grupie 6 niemowląt z rodzicami. Jest to zarówno praca w grupie, jak i próba indywidualnego podejścia i pracy z każdym niemowlęciem osobno.

Kamila Wołoszyn-Moroz – dyplomowana nauczycielka Metody Feldenkraisa i Child’Space, od 10 lat prowadzi zajęcia grupowe i indywidualne z niemowlętami i ich rodzicami, dorosłymi, z osobami o specjalnych potrzebach. Uczy Metody Feldenkraisa w Akademii Teatralnej w Krakowie. Prywatnie mama 4 chłopców.

www.studiometodyfeldenkraisa.pl

14 lutego 2023 r., godz. 10:00-13:30
Moc akceptacji trudnych uczuć
Prowadzenie: Monika Koruba.
[LINK DO FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO]

Opis warsztatu: Frustracja, złość, smutek, lęk, zazdrość to nieprzyjemne uczucia, których usilnie staramy się unikać. W obawie, że mogą nas przytłoczyć lub wpędzić w kłopoty, zagłuszamy je, bagatelizujemy lub tłumimy w sobie. Powstrzymywanie uczuć zabiera dużo energii i paradoksalnie, w dłuższej perspektywie, może nas rzeczywiście wpędzić w kłopoty. Ucierpieć na tym może nasze ciało, zdrowie lub ważna relacja. Stłumione emocje nie znikają i mogą dać o sobie znać w najmniej oczekiwanych sytuacjach i wobec zupełnie „niewinnych” osób. Początki rodzicielstwa wiążą się z przeorganizowaniem całego dotychczasowego życia. To czas kiedy dawne sposoby na dbanie o swój dobrostan i odpoczynek są mniej dostępne.  Bycie w kontakcie ze sobą, rozpoznanie w sobie trudnych uczuć i ich akceptacja może pomóc nam osadzić się w sobie i zrozumieć siebie. Na warsztacie przyjrzymy się naszemu stosunkowi do trudnych uczuć. Będziemy uczyć się odczytywać informacje, które niosą nam nasze uczucia oraz szukać sposobów na konstruktywne ich wykorzystanie. 

Monika Koruba – terapeutka Gestalt w trakcie całościowego 4-letniego szkolenia w Instytucie Integralnej Psychoterapii Gestalt. Wspiera w budowaniu satysfakcjonujących relacji z samym sobą i innymi. Prowadzi terapię indywidualną, par oraz warsztaty wsparciowo-rozwojowe. Inspiruje się Porozumieniem bez Przemocy oraz terapią poprzez ciało i ruch. Prywatnie jest żoną, mamą dwójki dzieci. Uwielbia taniec i muzykę.

17 lutego 2023 r., godz. 10:00 (gr. 1), 11:00 (gr. 2)
MuzykujMY! – warsztaty muzyczne dla rodziców z dziećmi do lat 3
Prowadzenie: Gabriela Dec

1 grupa (10:00-10:45): rodzice i dzieci w wieku 0-1,5 roku (10 par)
2 grupa (11:00-11:45): rodzice i dzieci w wieku 1,5-3 lata (10 par)

[LINK DO FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO]

MuzykujMY! to warsztaty składające się z nauki prostych rytmiczanek, piosenek oraz układów tanecznych, w których aktywny udział biorą wszyscy uczestnicy – dorośli i dzieci. Pojawią się perkusjonalia, zabawy z chustą animacyjną oraz różne niespodzianki i żywy akompaniament ukulele. Zajęcia zawierają elementy metody Gordona, Batti Strauss oraz Pomelody.

Gabriela Dec – magistra pedagogiki, animatorka społeczno-kulturowa i instrumentalistka. Od kilku lat spełnia się zawodowo jako nauczycielka gry na pianinie, instruktorka zajęć umuzykalniających oraz koordynatorka jednego z krakowskich klubów kultury. Prowadzone przez nią zajęcia skupione są przede wszystkim na swobodnym muzykowaniu z elementami improwizacji i dobrej zabawie z muzyką.

21 lutego 2023 r., godz. 10:00-11:00 (gr. 1), 11:00-12:00 (gr. 2)
Sensomotoryka smyka bryka – dla dzieci od 10. do 24. miesiąca życia
Prowadzenie: Anna Widzyk-Kampa
[LINK DO FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO]

Podczas warsztatów będziemy eksperymentować i doświadczać wszystkimi zmysłami, pobudzać małą i dużą motorykę (odpowiedzialną za ruch dłoni oraz ogólną sprawność fizyczną). Proponowane twórcze zabawy wspierają harmonijny rozwój dziecka, rozwijają ciekawość, kreatywność i pewność siebie.

Prowadzenie: Anna Widzyk-Kampa – magistra sztuki, malarka, pedagożka pracująca w oparciu o twórcze metody, założycielka kolektywu Manula (www.manula.pl). Mama dwójki dzieci.

Kontakt:
ARTzona Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 4, 31-959 Kraków
tel. 12 6443898
k.szczesniak@okn.edu.pl
www.facebook.com/ARTzonaOKN
www.artzona.okn.edu.pl

ARTzona

Komentarze są wyłączone.