Program na marzec 2023:
1 marca 2023 r., godz. 10:00-11:00, 11:15-12:15
Wspomaganie rozwoju niemowlęcia w oparciu o metodę Feldenkraisa i Child’Space
- grupa 1: 3-7 miesięcy – niemowlęta nie przemieszczające się;
- grupa 2: 7-12 miesięcy – przemieszczające się (pełzające, raczkujące, zaczynające chodzić).
Prowadzenie: Kamila Wołoszyn-Moroz
Zapisy zamknięte!
Metoda Child’Space jest autorską metodą Chavy Shelhav, jednej z pierwszych uczennic Moshe’go Feldenkraisa. Polega na wspomaganiu ruchowego, poznawczego i emocjonalnego rozwoju niemowlęcia i małego dziecka. Zajęcia są przede wszystkim nauką obserwacji niemowlęcia. Poprzez czujący dotyk rodzic jest w stanie wyczuć napięcie mięśniowe dziecka i na nie w nieinwazyjny sposób wpływać. Poznajemy nasze dziecko, uczymy się jego ograniczeń i możliwości i staramy się mu pomóc, by czuło się jak najlepiej we własnym ciele w polu grawitacji. Rodzic uczy się, jak pokazać dziecku granice jego ciała, jak komunikować się, trzymać niemowlę w różnych pozycjach, jak radzić sobie z kolkami… Dowiaduje się jak pomóc swemu dziecku, jeśli okaże się, że ma z czymś problem, że ma trudność z turlaniem się, czołga-niem lub raczkowaniem, później ze wstawaniem lub chodzeniem. Potencjał ruchowy wykształcony w pierwszych latach życia jest nie do przecenienia w wieku młodzieńczym i dorosłym. Dzięki pogłębionej obserwacji i komunikacji rodzic na tyle zna swoje dziecko, że towarzyszy mu większy spokój w oczekiwaniu na kolejne etapy rozwoju. Podczas warsztatów pracujemy w kameralnej grupie 6 niemowląt z rodzicami. Jest to zarówno praca w grupie, jak i próba indywidualnego podejścia i pracy z każdym niemowlęciem osobno.
Kamila Wołoszyn-Moroz – dyplomowana nauczycielka Metody Feldenkraisa i Child’Space, od 10 lat prowadzi zajęcia grupowe i indywidualne z niemowlętami i ich rodzicami, dorosłymi, z osobami o specjalnych potrzebach. Uczy Metody Feldenkraisa w Akademii Teatralnej w Krakowie. Prywatnie mama 4 chłopców.
www.studiometodyfeldenkraisa.pl
2, 16, 23, 30 marca 2023 r., godz. 10:30-11:30.
Joga dla rodziców z dziećmi
Prowadzenie: Anna Wołos z Miś Jogin.
[LINK DO FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO]
3 marca 2023 r., godz. 10:30-13:30.
Masaż Shantala (do ok. 8 miesięcy)
Prowadzenie: Paulina Łasak-Ponikło.
[LINK DO FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO]
Masaż Shantala to indyjska technika masowania niemowląt i dzieci przez najbliższych opiekunów. Obejmuje całe ciało, masaż kończy się gimnastyką. Na zajęcia zapraszamy rodziców z nieraczkującymi niemowlętami (do ok. 8 miesięcy).
Korzyści z wykonywania masażów:
- budują więź z rodzicem;
- podnoszą poczucie bezpieczeństwa;
- wpływają na uregulowanie snu;
- poprawiają trawienia (profilaktyka kolki);
- podnoszą świadomość własnego ciała i jego granic u dziecka (masowane dzieci szybciej dowiadują się, że mają nóżkę);
- podnoszą odporność, stymulują układ hormonalny;
- stymulacja każdej części ciała wpływa na przygotowanie do podjęcia odpowiedniej roli, m.in: masaż okolic ust przygotowuje do jedzenia łyżeczką i mówienia, masaż paluszków stymuluje do wszelkich czynności manualnych i pisania.
Na zajęcia prosimy przynieść duży ręcznik oraz oliwkę dla dziecka.
Paulina Łasak-Ponikło – certyfikowana przez Polską Szkołę Masażu Shantala instruktorka masażu Shantala, instruktorka szkoły rodzenia.
7 marca 2023 r., godz. 10:00-12:30
Proste praktyki na uspokojenie układu nerwowego
Prowadzenie: Zofia Noworól-Ostrowska.
[LINK DO FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO]
Rzeczywistość mamy małego dziecka jest pełna wyzwań. Większość z nas doświadcza w pierwszych latach życia dziecka chronicznego zmęczenia i musi konfrontować się z wieloma stresującymi sytuacjami. Często skutkuje to przebodźcowaniem i wynikającym z niego napięciem lub przemęczeniem.
Dlatego na zajęciach przyjrzymy się działaniu układu nerwowego, z uwzględnieniem mądrości teorii poliwagalnej. A potem nauczymy, jak łatwo wyciszać układ nerwowy. Będziemy bazować na prostych praktykach ruchowych, oddechowych, uważności i na świadomym użyciu dźwięku. Te zajęcia wymyślone są dla Ciebie Mamo małego dziecka! Ale wiadomo – małe dzieci z łatwością dostrajają się do stanu opiekunki/a, więc kojąc siebie, wesprzesz w kojeniu również swoje maleństwo.
Zofia Noworól-Ostrowska – jestem nauczycielką jogi, technik somatycznych i różnych form ruchu/tańca, bywam choreografką i badaczką. Od lat pracuję z ludźmi wspierając ich w odzyskiwaniu świadomej relacji z ciałem/sobą. Wierzę w moc kobiecej wspólnoty, transformacyjne działanie obecności oraz podążanie za własnym procesem obecnym w snach i doświadczeniach ciała. W pracy kieruję się przekonaniem, że przyjemność i zabawa to kluczowe ścieżki odkrywania swojego potencjału.
8, 22 marca 2023 r., godz. 10:00-10:45 (gr. 1), 11:00-11:45 (gr. 2)
MuzykujMY! – warsztaty muzyczne dla rodziców z dziećmi do lat 3
Prowadzenie: Gabriela Dec.
- 1 grupa (10:00-10:45) – rodzice i dzieci w wieku 0-1,5 roku (10 par);
- 2 grupa (11:00-11:45) – rodzice i dzieci w wieku 1,5-3 lata (10 par).
[LINK DO FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO]
MuzykujMY! to warsztaty składające się z nauki prostych rytmiczanek, piosenek oraz układów tanecznych, w których aktywny udział biorą wszyscy uczestnicy – dorośli i dzieci. Pojawią się perkusjonalia, zabawy z chustą animacyjną oraz różne niespodzianki i żywy akompaniament ukulele. Zajęcia zawierają elementy metody Gordona, Batti Strauss oraz Pomelody.
Gabriela Dec – magister pedagogiki, animatorka społeczno-kulturowa i instrumentalistka. Od kilku lat spełnia się zawodowo jako nauczycielka gry na pianinie, instruktorka zajęć umuzykalniających oraz koordynatorka jednego z krakowskich klubów kultury. Prowadzone przez nią zajęcia skupione są przede wszystkim na swobodnym muzykowaniu z elementami improwizacji i dobrej zabawie z muzyką.
14 marca 2023 r., godz. 10:30-12:30
Dobre (przy)wiązanie
Warsztaty wiązania chust z przodu (dla osób spodziewających się dziecka, dla rodziców dzieci do 4 miesiąca życia)
Prowadzenie: Wanda Hałuniewicz.
[LINK DO FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO]
Kilkumetrowy barwny pas materiału służy nie tylko do przytwierdzenia dziecka do opiekuna w taki sposób, żeby uwolnić ręce. Chusta dba o wygodę, zdrowy kręgosłup i dobre samopoczucie noszonego i noszącego. Chusta pomaga w tworzeniu dobrej więzi. Zapraszamy do wspólnej nauki wiązania – nauczymy się, jak zrobić to sprawnie i dobrze! Na warsztaty zapraszamy rodziców z maluchami poniżej 5. miesiąca życia.
Wanda Hałuniewicz – certyfikowana doradczyni noszenia ClauWi
10, 24 marca 2023 r., godz. 10:00-11:00 (gr. 1), 11:00-12:00 (gr. 2)
Sensomotoryka smyka bryka – dla dzieci od 10 do 24 miesiąca życia
Prowadzenie: Anna Widzyk-Kampa,
[LINK DO FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO]
Podczas warsztatów będziemy eksperymentować i doświadczać wszystkimi zmysłami, pobudzać małą (sprawność ruchową dłoni) i dużą (ogólną sprawność fizyczną) motorykę. Proponowane twórcze zabawy wspierają harmonijny rozwój dziecka, rozwijają ciekawość, kreatywność i pewność siebie.
Prowadzenie: Anna Widzyk-Kampa – mgra sztuki, malarka, pedagożka pracująca w oparciu o twórcze metody, założycielka kolektywu Manula /www.manula.pl/. Mama dwójki dzieci.
17 marca 2023 r., godz. 10:00-12:00.
Szyjemy zabawkę sensoryczną – sensoryczny króliczek
Prowadzenie: Natasza Winiarska.
[LINK DO FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO]
Podczas warsztatów uszyjemy sensorycznej króliczka, który zagrzechocze przy Waszej wspólnej z dzieckiem zabawie. Będziemy wycinać, zszywać ręcznie i na maszynie. Zapraszamy również bez umiejętności szycia.
Natasza Winiarska – absolwentka Studium Projektowania i Konstruowania Odzieży. Laureatka Ogólnopolskiego Konkursie Projektowania „Złota Nitka”. Od ponad 10 lat organizuje i prowadzi warsztaty bazujące na technice szycia zarówno dla dzieci, jak i rodziców z dziećmi. Zajęcia te odbywają się w szkołach, przedszkolach i domach kultury, ciesząc się ogromnym zainteresowaniem. Propaguje ideę szycia powszechnego, czerpiąc inspirację z radości jaką daje ta niezwykła umiejętność. Jej szczególną pasją są tkaniny artystyczne tworzone techniką patchworkową. To szczególne zamiłowanie do patchworku zaowocowało wieloma pracami tworzonymi w tej technice.
Na co dzień pracuje w Teatrze Starym w Krakowie, jako garderobiana opiekuje się kostiumami teatralnymi i aktorami w czasie prób i spektakli. Mama trojga dzieci, pasjonatka górskich wędrówek i ekologii.
28 marca 2023 r., godz. 17:00-19:00.
Album na zdjęcia – warsztaty papiernicze dla mam (gr. 1)
Prowadzenie: Agnieszka Pięta-Jadczak.
[LINK DO FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO]
Grupa maksymalnie 10-osobowa.
UWAGA! Warsztaty dla rodziców/opiekunów dzieci do lat 3, osób spodziewających się dziecka. Ze względu na specyfikę warsztatu, prosimy aby w warsztacie uczestniczyły tylko osoby dorosłe.
Wspólnie stworzymy album na sprężynie o formacie A5 z dwudziestoma kartami. Użyjemy papieru w pięknym, brązowym odcieniu i bardzo wysokiej gramaturze typu craft. Warsztat będzie obejmował dziurkowanie kart na bindownicy oraz podstawy introligatorstwa: oprawianie okładek w tkaninę bawełnianą oraz zastosowanie wyklejki.
Prowadzenie: Agnieszka Pięta-Jadczak — pomysłodawczyni i koordynatorka Otwartej Pracowni Papierniczej oraz Kółka Graficznego w ARTzonie Ośrodka Kultury Norwida, absolwentka edytorstwa i komunikacji medialnej na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Studiowała także porównawcze studia cywilizacji na Uniwersytecie Jagiellońskim. Posiada dyplom ukończenia kursu kompetencji ogólnych w technice rękodzieła jakim jest papier czerpany i sitodruk, który uprawnia do prowadzenia własnej pracowni rękodzielniczej. Od pięciu lat prowadzi autorski projekt papierniczo-wydawniczy TakSięSkłada. Laureatka konkursu graficznego ,,Visión de Ilustración” (Meksyk). Absolwentka kursu projektowego Kopublikacja (organizatorzy: Pillcrow, Galeria Dizajn BWA Wrocław i Międzynarodowy Festiwal Opowiadania). Absolwentka licznych kursów, warsztatów i szkoleń z zakresu papiernictwa, introligatorstwa oraz projektowania.
Kontakt:
ARTzona | Ośrodek Kultury Norwida
os. Górali 4, 31-959 Kraków
tel. 12 644 38 98
artzona@okn.edu.pl, k.szczesniak@okn.edu.pl
www.facebook.com/ARTzonaOKN