fbpx

Pejzaż nieuchwytny łowię. Wystawa malarstwa Magdaleny Smagi i Joanny Wadas

Różowe tło z ciemnoróżowymi pasami. W prawej części wizerunek węża. Pejzaż nieuchwytny łowię.

22 czerwca 2022 r., godz. 18:00.
Sektor Sztuki Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida, os. Górali 5.

Zapraszamy na wernisaż wystawy „Pejzaż nieuchwytny łowię” Magdaleny Smagi i Joanny Wadas, który odbędzie się 22 czerwca 2022 roku o godzinie 18:00 w Sektorze Sztuki OKN (os. Górali 5). Wystawa będzie dostępna do 27 lipca 2022 roku. Wstęp wolny. 

Tytuł wystawy „Pejzaż nieuchwytny łowię” zawiera sobie paradoks, pewną próbę, którą artyści od lat podejmują, chcąc uchwycić w swoich dziełach ulotność, tymczasowość i przemijalność. Wszystko to, co rejestrujemy, będąc jednocześnie w ciągłym ruchu, zapisujemy w pamięci jako obrazy, zdania i historie. 

Magdalena Smaga, historyk sztuki, a zawodowo muzealnik, prezentuje na wystawie cykl pod tytułem „Ogród”. Jest to dziewięć obrazów symboliczno-dekoracyjnych. Przeplata się w nich powtarzalny motyw kwiatowy, roślinny, który tworzy tło dla postaci. Wykorzystane przez nią motywy kwiatowe zaczerpnięte są ze wzornika do haftowania z 1900 roku. W obrazach przewijają się także dekoracyjne motywy roślinne, które można znaleźć w londyńskim Victoria & Albert Museum, a projektowane były przez twórców w końcu XIX wieku. Człowiek na obrazach jest opleciony przez roślinność lub wyłania się z gęstwiny. Jest to rodzaj symbolu czy metafory naszych pragnień i uczuć. Jesteśmy opleceni radością, smutkiem, rozpaczą, wahaniami, pytaniami, miłością, przyjaźnią… Tkwimy w tym gąszczu, w utkanej sieci. Na formę obrazów i język artystycznej wypowiedzi wpływ mają także ikony, które maluję. Nie bez znaczenia są także tytuły obrazów. Część z nich zaczerpnęłam czytając poezję Kazimierza Mikulskiego, a także słuchając utworów muzycznych Kasi Nosowskiej.

Joanna Wadas, absolwentka filologii angielskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim i grafiki na krakowskiej ASP, prezentuje drzeworyty, będące owocem zatrzymania spojrzenia na fragmencie natury, a następnie przełożenia go na język sztuki. To dłuższe spojrzenie skłania do głębszej refleksji nad światem, jego pięknem i kruchością. Podobno mokuhanga, czyli technika drzeworytu japońskiego, przeżywa dziś swój renesans. Świetnie wpisuje się w modne obecnie trendy slow i eco, ponieważ jest praco- i czasochłonna, a przy tym nie wymaga użycia toksycznych farb czy rozpuszczalników. 

Szczegółowe informacje:
Galeria Huta Sztuki
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-953 Kraków
tel: 12 644 27 65 (w. 34/25)
b.solecka@okn.edu.pl
hutasztuki@okn.edu.pl 

AktualnościGaleria Huta SztukiSektor Sztuki

Komentarze są wyłączone.