fbpx
Logo cyklu Krakowskie Noce. Biały napis Krakowskie Noce na czarnym tle.

Drodzy Widzowie! Serdecznie zapraszamy na organizowaną po raz pierwszy w cyklu „Krakowskich Nocy” – Noc Kin Studyjnych. Pierwsza edycja tej szczególnej Nocy odbędzie się w formie online. W naszej wirtualnej sali będziecie mogli za darmo obejrzeć jeden z dwóch filmów, który dla Was przygotowaliśmy. Żeby zdobyć darmowy bilet wystarczy wysłać maila na adres: sfinks@okn.edu.pl, w treści wiadomości wpisując „Noc Kin Studyjnych”, a my odeślemy Wam darmowe kody, dzięki którym będziecie mogli cieszyć się dobrym kinem!

McQueen (110 min.) reż. Ian Bonhôte, Peter Ettedgui
Dokument biograficzny, W. Bryt. 2018.

Wizjoner. Buntownik. Geniusz. Aleksander McQueen.

Przyszedł znikąd i na zawsze odmienił świat mody. Zwykły chłopak z biednej dzielnicy Londynu stworzył wartą miliony dolarów, luksusową markę. Stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych ikon sztuki współczesnej.

Odważny i bezkompromisowy, McQueen zwykł mawiać: „Moje pokazy mody to sex, drugs and rock n’roll. Mają elektryzować. Wywoływać emocje. Szok i atak serca”. Skąd czerpał wielką wewnętrzną siłę, dzięki której podbił hermetyczny świat haute couture? Projektował dla brytyjskiej królowej i największych gwiazd, takich jak Rihanna czy Nicole Kidman. U szczytu sławy popełnił samobójstwo. Jaką tajemnicę kryło jego życie?

„McQueen” to oparta na faktach historia artysty – równie fascynująca, jak jego dzieła. Opowieść o człowieku, któremu niezwykła wrażliwość i energia pozwoliły wspiąć się na szczyty sławy i świata pop kultury.

OBEJRZYJ FILM
OBEJRZYJ ZWIASTUN

Zdrajca (155 min.) reż. Marco Bellocchio
Dramat, Włochy/Brazylia 2020, wyst.: Pierfrancesco Favino, Luigi Lo Cascio, Fausto Russo Alesi

Nagrodzony kilkunastominutową owacją na festiwalu w Cannes, oparty na faktach „Zdrajca” w zaskakujący i świeży sposób podejmuje temat mafii. Za sprawą charyzmatycznego bohatera, który jest zarazem ścigającym i ściganym, wstrząsającego obrazu korupcji i przemocy trawiących Sycylię oraz wnikliwego portretu mafijnej ośmiornicy, której macki sięgały daleko poza wyspę. Zrealizowany z epickim rozmachem, film Marca Bellocchio już od pierwszej sceny chwyta za gardło, wciągając w mroczny świat zbrodni, ucieczek, kłamstw i sądowych potyczek.

W centrum opowieści znajduje się Tommaso Buscetta, boss, który złamał omertę, czyli mafijną zmowę milczenia. Dzięki jego zeznaniom doszło do najgłośniejszego procesu przeciwko Cosa Nostrze: tzw. maxiproces doprowadził do skazania 362 przywódców przestępczej organizacji. Było to największe w historii zwycięstwo państwa nad mafią.

Fascynujące ekranowe dochodzenie skupia się na przemianie Buscetty, dla którego La Cosa Nostra, czyli „nasza sprawa”, zaczęła znaczyć coś zupełnie innego niż chcieliby szefowie klanów. Tytułowy „Zdrajca” nie jest jednak herosem. Bellocchio widzi w nim niemal szekspirowskiego bohatera, uwikłanego w tragiczny konflikt. Film wspaniale ogrywa jego dwuznaczność: to morderca, niewierny mąż, człowiek brutalny, cyniczny i bezwzględny. Zeznaje przeciw swoim w obronie honoru mafii – tej, która go wychowała, a którą jego zdaniem zdradzili nowi przywódcy. To lojalność wobec „rodziny” każe mu wydać bossów i ujawnić w sądzie wszystkie sekrety Cosa Nostry. Umieszczeni podczas procesu w klatkach, dawni przyjaciele zamieniają się w dzikie zwierzęta. Plują, rzucają się na kraty, żądają krwi „Zdrajcy”. Jedynym sojusznikiem żyjącego w ukryciu, zaszczutego mężczyzny jest legendarny sędzia Falcone.

OBEJRZYJ FILM
OBEJRZYJ ZWIASTUN

 


*Projekt zrealizowano przy udziale finansowym Gminy Miejskiej Kraków w ramach marki Krakowskie Noce – Noc Kin Studyjnych.


Więcej na: www.krakowskienoce.pl

Aktualności

Komentarze są wyłączone.