fbpx

WERNISAŻ
W Galerii Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida odbył się wernisaż wystawy Marii Wójcik – malarki, rzeźbiarki i scenografa, która dzieciństwo spędziła w Nowej Hucie, a dziś mieszka i tworzy we Włoszech. Prezentowany cykl 13 obrazów olejnych nosi nazwę "Brzoza" i jest poświęcony pamięci ojca autorki. Do kamery wypowiadają się: współorganizator wystawy Dariusz Domański oraz sama autorka.

ZERWIKAPTUR
Szermierczy Uczniowski Klub Sportowy "Zerwikaptur" został założony w 2001 r. przy Zespole Szkół Społecznych nr 3 na os. Dywizjonu 303 w Nowej Hucie. Jego twórcami i trenerami są byli olimpijczycy: Genowefa Stawarz-Rydz i Tadeusz Rydz.
Materiał filmowy prezentuje fragmenty treningów, a do kamery wypowiadają się: Genowefa Stawarz-Rydz i instruktor Rafał Dobrowolski. Opowiadają o pracy z młodzieżą oraz o samej szermierce, która wymaga połączenie sprawności fizycznej z intelektualną.
Dziewczyny z Klubu "Zerwikaptur" zdobyły już mistrzostwo Polski!

Z cyklu: SZLAKIEM ZABYTKÓW NOWEJ HUTY – LAMUS W BRANICACH
Ekipa Kroniki towarzyszy grupie uczniów, którzy zwiedzają Lamus w Branicach.
Budowla powstała w 1604r i służyła tak do obrony, jak i do zamieszkania. Jej pierwszym właścicielem był Jan Branicki ? kasztelan w Niepołomicach. Na przełomie XVIII i XIXw., gdy obok wybudowano nowy dwór, renesansowa budowla stała się już tylko lamusem.
W środku zachowały się unikalne detale architektoniczne; prezentowana jest tam również wystawa archeologiczna poświęcona garncarstwu z terenów Nowej Huty.
O historii branickiego lamusa opowiadają: Maria Kolasa i Jacek Górski z Muzeum Archeologicznego w Nowej Hucie.

realizacja: Robert Musiałek, Artur Bober

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.