fbpx

KRWAWE WESELE

Spektakl "Krwawe wesele" zrealizowany został w Łaźni Nowej z inspiracji dramatem Garcii Lorci oraz kulturą romską. To muzyczna baśń i brutalna historia miłości niemożliwej i napiętnowanej. Muzykę stworzył nowohucki zespół Kale Jakha pod kierownictwem Zenona Bałdyze.

Społeczność romska wpisana jest w historię Nowej Huty, w spektaklu biorą udział potomkowie budowniczych miasta.

Materiał filmowy prezentuje barwne ujęcia ze spektaklu przeplatane wypowiedziami reżysera Bartosza Szydłowskiego.

SZPITAL

Oddział Leczenia Oparzeń w Szpitalu im. Rydygiera to jedyne takie miejsce w południowo-wschodniej Polsce. Powstał dokładnie 10 lat temu, a pacjenci zwożeni są tu ze wszystkich stron województwa. Lekarze podkreślają, że leczą nawet pacjentów, którzy mają 80% poparzeń ciała. O Oddziale opowiadają ordynator Kazimierz Cieślik i Beata Śpiewak – pielęgniarka oddziałowa.

Pacjenci szpitala mówią o ogromnej wdzięczności wobec personelu, który chwalą nie tylko za fachowość i zaangażowanie, ale przede wszystkim za życzliwość i ciepłe podejście do pacjentów. Takie pochwały rzadko są dziś kierowane pod adresem służby zdrowia – ale w tym wypadku musza być szczere, bo felieton powstał po telefonach wdzięcznych pacjentów do redakcji Kroniki.

Z cyklu: SZLAKIEM ZABYTKÓW NOWEJ HUTY – DWÓR W ŁUCZANOWICACH

O historii dworu w Łuczanowicach opowiada historyk Maciej Miezian. Jest to jeden z ciekawszych zabytków Nowej Huty, mimo że zachowany dwór pochodzi dopiero z 1905r. Wówczas to dworek hrabiego Mysielskiego przebudował na jego życzenie znakomity krakowski architekt i malarz – Tadeusz Stryjeński. Niezwykłym elementem dworu jest dawna kaplica ariańska. Przy drodze znajduje się też najpiękniejszy krzyż ludowy jaki zachował się na terenie Krakowa.

realizacja: Robert Musiałek, Artur Bober

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.