fbpx

ARCHITEKT
Prof. Stanisław Juchnowicz, współautor architektury i urbanistyki Nowej Huty, opowiada o początkach budowy dzielnicy. Wspomina spotkanie z Tadeuszem Ptaszyckim, głównym projektantem Nowej Huty, który zaproponował mu włączenie się do tego przedsięwzięcia, oraz zespół architektów z Warszawy i Krakowa, przed którymi postawiono niezwykłe zadanie: zaprojektować miasto. Pokazuje projekty pierwszych stworzonych przez siebie osiedli, a także wspomina kuriozalne pomysły decydentów, jak np. postawienie w Nowej Hucie mniejszej kopii Pałacu Kultury.
Na koniec podkreśla potencjał rozwojowy Nowej Huty, której budowa nigdy nie została dokończona. Trzeba to zrobić i wprowadzić tu nowe funkcje: nauki, rekreacji, kultury.

Materiał filmowy zawiera dużo archiwalnych fotografii pokazujących budującą się Nową Hutę.

POMYSŁ NA PLAC CENTRALNY
Studenci Architektury i Urbanistyki Politechniki Krakowskiej: Samantha Strońska, Aleksander Gruszka i Dominika Belczyk, zaprezentowali na konkursie w Avignon swoje pomysły na Nową Hutę. Ich projekt zagospodarowania Placu Centralnego nigdy oczywiście nie zostanie zrealizowany, ale stanowi bardzo nowatorską koncepcję i głos w debacie na temat NH.
Koncepcja przewiduje zmienność Placu zależnie od pór roku czy też w związku z konkretnymi wydarzeniami, a więc np. tymczasowe zadaszenia, obniżanie poszczególnych płaszczyzn, wielopoziomowość.
Projekt "Agora 3D" powstał na zlecenie Małopolskiego Instytutu Kultury i wziął udział w konkursie "Architektura wobec Dziedzictwa" w Avignon.

realizacja: Marcin Kaproń, Anna Pankiewicz

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.