fbpx

PIEŚŃ
Obchody 90. Rocznicy Odzyskania Niepodległości to okazja do wielu wzruszeń. Pieśń "My pierwsza Brygada" śpiewana w Ośrodku Wsparcia dla Osób Starszych na os. Górali jest tłem do pokazania przemarszu Szwadronu Ułanów im. Józefa Piłsudskiego w Nowej Hucie przez Pola Mogilskie, a także wielu archiwalnych fotografii.

OJCZYZNA
W Muzeum Czynu Zbrojnego w Nowej Hucie red. Marian Oleksy rozmawia z ppłk. Zbigniewem Sobeńko o jego wojennych i powojennych losach. Ojca zabili Rosjanie, bracia uciekli i pływali na ORP "Błyskawica". On jako 14-letni chłopiec został z matką, potem wstąpił do partyzantki, był ranny, ukrywał się. Po wojnie wstąpił do Wojsk Lotniczych, z których został usunięty i zdegradowany w 54r. za przynależność do AK.

MALI AMBASADOROWIE
"Promyki Krakowa", zespół prowadzony przez Romę Krzemień działa od 20 lat.
Z występami zapraszany jest w różne zakątki świata – do Szkocji, Mołdawii, Austrii; w Holandii regularnie uczestniczy w obchodach rocznicy bitwy pod Arnhem. Jego członkowie nazywani są często "ambasadorami muzyki polskiej". Materiał filmowy pokazuje fragmenty występu w Nowohuckim Centrum Kultury.

HEJ KRAKOWIAK!
Tańczy i śpiewa zespół "KRAKUSY" z Nowej Huty. Materiał kończą ujęcia składania kwiatów pod tablicą poświęconą Józefowi Piłsudskiemu.

realizacja: Jerzy Ridan

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.