fbpx

ŚWIĘTO ŚLIWKI
W Klubie "Karino" w Chałupkach odbyło się "Święto śliwki", które sprowokował wyjątkowy w tym roku wysyp smacznych owoców, a poza tym prowadzony tam cykl "Chata wiejska z tradycjami". O tym, jak najlepiej uwędzić tradycyjną polską (a nie kalifornijską!) śliwkę opowiadał pan Adam Bujas. Pokazywał też jakiego drzewa najlepiej użyć i w jakiej temperaturze wędzić. Gospodynie z Chałupek udowodniły, że z aksamitnego owocu można zrobić wiele oryginalnych i nietypowych dań – była szansa na degustację!
O samej imprezie kamerze Kroniki opowiadała Elżbieta Nowak z Klubu Karino oraz zachwycony potrawami juror – Sławomir Pietrzyk z Głosu-Tygodnika Nowohuckiego.

NOCNE MARKI
Pod rozgwieżdżonym niebem, na Łąkach Nowohuckich spotkali się wielbiciele nocnego fotografowania przyrody. Na rozciągniętym ekranie można było oglądać rewelacyjne zdjęcia nocnych stworzeń: nietoperzy, sów, a także posłuchać opowieści fotografa przyrody Rafała Sieka.
Tomasz Madej z Ośrodka Kultury im. C.K.Norwida opowiedział o nowym pomyśle regularnych wieczornych spotkań na Łąkach Nowohuckich w ramach Towarzystwa Przyrodniczego Nocnych Marków, które będą okazją do rozmów z wybitnymi fotografami przyrody o fotograficznej kuchni i warsztacie. O tej idei mówią również Jerzy Skibiński ze Stowarzyszenia "Łąki Nowohuckie" oraz Beata Ostachowicz ze Związku Polskich Fotografów Przyrody.

SACRUM PROFANUM
Wiele koncertów 7 edycji Festiwalu Sacrum Profanum odbyło się w Nowej Hucie. Festiwal zainaugurował koncert The Cinematic Orchestra i Sinfonietta Cracovia w Hali ocynowni chemicznej ArcelorMittal Poland, do której widzów spod bramy Kombinatu dowoziły specjalne autobusy. O magii tego miejsca, w którym niegdyś tłumy walczyły o wolność, a dziś tłumy ciągną, by słuchać muzyki mówi Robert Kabara z Sinfonietta Cracovia.
W Teatrze Łaźnia Nowa odbył się m.in. koncert w wykonaniu London Sinfonietta.

realizacja: Robert Musiałek

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.