fbpx

FOTOGRAFIE MOJEGO OJCA
Bohaterem felietonu jest Mieczysław Dobrowolski, fotografik należący niegdyś do Klubu Fotograficznego na Osiedlu Młodości. Po drugiej wojnie światowej dostał nakaz pracy przy budowie kombinatu w Nowej Hucie. Tu pojawia się we wspomnieniach swojej córki, Alicji Rynduch-Dobrowolskiej, a towarzyszą im zdjęcia rodzinne i zdjęcia Nowej Huty. Po Mieczysławie Dobrowolskim pozostało ok. 4000 czarno-białych negatywów.

JUBILEUSZ
Zespół Szkół Zawodowych "Budostal" obchodził jubileusz 50.lecia istnienia. Powstał jako Zasadnicza Szkoła Budowlana im. M.P.Demakowa Przedsiębiorstwa Przemysłowego Budowy Huty im. Lenina. Początkowo lekcje odbywały się w barakach na Pleszewie, czyli w osławionym Meksyku.
W czasie uroczystości historię szkoły wspominała dyrektor Barbara Maciek; kamera przysłuchiwała się także wspomnieniom Stanisława Wójcika, Stanisława Rasia i Jerzego Żmudy o dawnych czasach i dawnych nauczycielach. Zebrano wiele pamiątek – plakatów, wycinków prasowych, pamiątkowych ksiąg i fotografii, na których widać np. powstawanie nowego budynku szkoły na os. Młodości, który oddano w 1967r.

OPERATOR FILMOWY
Fragment filmu "Miasto bez Boga" Jacka Petryckiego, który zdobył I nagrodę na Nowohuckim Festiwalu Filmowym. Operator Tadeusz Rusinek wspomina jak w latach 80. kręcił sceny walk ulicznych w Nowej Hucie. Możemy zobaczyć materiały filmowe spod Arki Pana, na których widać np. jak tłum kopie powalonego zomowca, przewraca milicyjne suki. Z rozmowy, którą Rusinek prowadzi ze Stanisławem Gackiem (to z jego balkonu robił te unikalne ujęcia) dowiadujemy się też, dlaczego milicjanci sprawdzali zatrzymanym ręce, dlaczego polewaczki miały różnokolorową wodę i do czego przydawało się wąchanie octu.

realizacja: Jerzy Ridan

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.