fbpx

WSPOMNIENIA Z MOGIŁY
"Pamiętnik Leo" to fabularyzowany film dokumentalny w reż. Marka Norka oparty na pamiętniku Leona Silverbacha, który w maju 1941r., uciekając przed groźbą zamknięcia w gettcie, zamieszkał wraz z rodziną w wynajętym pokoju w Mogile.
Adam Gryczyński, fotografik i autor albumu "Czas zatrzymany" opowiada, jak dotarł do spisanych po latach w Kalifornii wspomnień Leo Bacha, a Marek Norek o pomyśle na przypomnienie tej Mogiły, która już dzisiaj nie istnieje.

Śladami nowohuckich nazw – FAMA
Centrum Kultury Młodzieży i Studentów FAMA powstało w 1977r. To był pomysł środowisk studenckich na stworzenie przestrzeni dla ludzi, którzy studiowali w Krakowie, ale mieszkali w Nowej Hucie. FAMĘ wspomina jej dyrektor Marek Zygadło: to był tygiel kultury, tu poeci słuchali jazzu, a jazzmani słuchali poetów. Były imprezy literackie, muzyczne, koncerty. Dostać brawa w Nowej Hucie to był sukces – więc bywał tu Maanam, Republika, Martyna Jakubowicz, Jacek Kaczmarski.
Materiał filmowy pokazuje wiele archiwalnych fotografii; Famę wspominają też jej bywalczyni: Ewa Sobota i Bożena Nowak.

MIKROKOSMOS Z MUZYKĄ NA ŻYWO
W Kinie Studyjnym "Sfinks" odbyła się kolejna impreza z cyklu "W niemym kinie". Tym razem do dokumentalnego filmu "Mikrokosmos" muzykę na żywo grała wrocławska formacja "Małe instrumenty". Paweł Romańczuk podkreśla, że część kompozycji została przygotowana wcześniej, niektóre fragmenty będą zaś w dużej części improwizowane. O tym, dlaczego powstał pomysł stworzenia nowej muzyki do filmu dźwiękowego opowiada Magdalena Zajdel z Kina Sfinks.

real. Robert Musiałek

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.