fbpx

Śladami nowohuckich nazw – RESTARURACJA ARKADIA
Działająca w latach 1958 – 88 przy Placu Centralnym restauracja Arkadia byłamiejscem eleganckim. Słynęła ze świetnej atmosfery, znakomitej kuchni, klasy zespołumuzycznego, który przygrywał gościom do zabawy, a także pierwszego w Nowej Hucie żeńskiego trio, które tańczyło przed orkiestrą w piórach na głowie?
Arkadię wspominają: Jerzy Kokosza (muzyk), Józef Błaszczyk (były kelner), Alicja Stawińska (b. kierowniczka restauracji) oraz Józef Zdradzisz. Oglądając archiwalne fotografie i słuchając wspomnień, możemy się dowiedzieć np. co najchętniej zamawiał prof. Zin? Dzisiaj w pomieszczeniach dawnej nowohuckiej restauracji znajduje się siedziba banku.

Twarze nowohuckiego sportu – MIROSŁAW WALIGÓRA
Mirosław Waligóra to były piłkarz Hutnika Kraków, srebrny medalista igrzysk olimpijskich w Barcelonie w 1992r. Do kamery opowiada o swoich początkach na szkolnym boisku, grze w Hutniku Kraków i swoich osiągnięciach. Jego grę i umiejętności techniczne analizują byli trenerzy Władysław Łach i Piotr Kocąb oraz kolega z boiska – Krzysztof Bukalski. Materiał uzupełniają fragmenty meczy Hutnika.

"BÓG SIĘ RODZI, MOC TRUCHLEJE"
W ramach cyklu "Nowa Huta. Dlaczego nie?!" w kościele p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej odbył się koncert kolęd "Bóg się rodzi moc truchleje". Wzięli w nim udział: Elżbieta Towarnicka, Jacek Wójcicki, Andrzej Lampert, Lidia Jazgar i Krakowska Młoda Filharmonia.
O trwającym od kilku lat cyklu mówi dyrektor artystyczny Lidia Jazgar. Jego organizatorem jest Porozumienie Dzielnic Nowohuckich (Dzielnica XIV Czyżyny, Dzielnica XVI Bieńczyce, Dzielnica XVIII Wzgórza Krzesławickie), Ośrodek Kultury Kraków Nowa-Huta oraz Dzielnica XVIII.

realizacja: Robert Musiałek

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.