fbpx

MUZYKANCI
Na osiedlach Nowej Huty gra na trąbce i harmonii dwóch Rumunów. Przyjechali do Polski, by pomóc swoim rodzinom. Kiedyś byli rolnikami, dziś są muzykantami. Ludzie rzucają im z okien i balkonów pieniądze.

BEDNARSKI
Tadeusz Z. Bednarski jest autorem wielu publikacji i książek o polskich górach i polskich malarzach. Uważa się za KRAKUSA, mimo że urodził się w Poznaniu. Wywodzi się jednak ze starej krakowskiej rodziny, a jego pradziadkiem był Wojciech Bednarski, założyciel Parku w Podgórzu i honorowy obywatel miasta. O Nowej Hucie nie zawsze myślał dobrze, szczególnie gdy jako świeżo upieczonemu studentowi kazano mu odpracować dniówkę przy budowie dzielnicy. Potem jednak znalazł pracę w nowo powstałym "Głosie Nowej Huty". Docenia współpracę m.in. z red. Tadeuszem Robakiem, który mimo panującej cenzury potrafił stworzyć życzliwą atmosferę. Dziś chętnie przyjeżdża tu do kina Sfinks i do Galerii Antoniego Kawałki. Śmiało mówi: KRAKUS KOCHA NOWĄ HUTĘ.
W materiale wykorzystano fotografie i ujęcia archiwalne oraz fragmenty zapisu uroczystości wręczenia honorowych odznak "Zasłużony dla Kultury Polskiej" dla Zofii i Tadeusza Bednarskich.

NOWOHUCKA KOLĘDA 2010
W kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa zorganizowano po raz pierwszy Nowohucką Kolędę. To nie był koncert lecz wspólne kolędowanie. Przybyli mieli szansę wraz z Romą Krzemień, zespołem "Promyki Krakowa" oraz Kapelą Rodzinną im. Jana Nowaka "Krakusy" pośpiewać tradycyjne bożonarodzeniowe pieśni. Organizatorem był Ośrodek Kultury im. C.K.Norwida, Stowarzyszenie KorboTurbina oraz ks. proboszcz Stanisław Puzyniak.

realizacja: Jerzy Ridan

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.