KOMIKS O AUSCHWITZ
Komiks to nie tylko zabawa, komiks może być nośnikiem ważnego przekazu. W 1949 Club miała miejsce wystawa poświęcona serii komiksów "Epizody z Auschwitz". Michał Gałek – scenarzysta serii – opowiadał o długich przygotowaniach, gromadzeniu faktów, precyzyjnym, dzień po dniu, odtwarzaniu wydarzeń. Wszystko po to, by nie można było podważyć wiarygodności komiksu.
HUTA LENINA MECENASEM
Wiesława Wykurz, wicedyrektor Ośrodka Kultury im. C.K.Norwida opowiada o mecenacie, jakim Huta im.Lenina otaczała nowohuckich artystów. W 1969r. z inicjatywy Janusza Trzebiatowskiego powstało stowarzyszenie twórcze "Grupa Nowa Huta". Wraz ze Związkiem Artystów Plastyków podpisano z Hutą im. Lenina i Spółdzielnią Mieszkaniową Hutnik umowę, na mocy której Huta ufundowała stypendia dla 30 artystów, a Spółdzielnia zakupiła od nich plenerowe rzeźby, które do dzisiaj zdobią nowohuckie osiedla. Organizowano też cykliczne wystawy "Plastycy Nowej Huty – Prezentacje". Zakupione na nich prace stworzyły dwa zbiory – jeden znajduje się w Zespole Szkół Muzycznych im. Karłowicza, drugi w Ośrodku Kultury im. C.K.Norwida.
BARY MLECZNE
Historycy Maciej Miezian i Leszek Sibila, popijając w barze mlecznym kakao i zajadając bułeczkę z białym serkiem, wspominają z nostalgią te "polskie fast foody", a także inne przybytki rozkoszy kulinarnych. Powracają opowieści o tym, jak naród omijał przepisy sprzedawania alkoholu po godz. 13 ("zupa piwna") oraz zasadę "alkohol tylko do przekąski", co skutkowało słynnymi "przechodnimi" koreczkami. W warstwie ikonograficznej pojawia się m.in. plakat z epoki prezentujący nowohuckie punkty gastronomiczne oraz znajdujący się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie obraz "Bar mleczny" autorstwa Józefy Wnukowej.
real. Marcin Kaproń