fbpx

TEATR TROCHĘ INNY
Opowieść o niezwykłym teatrze, który prowadzi Stowarzyszenie Skrzydła – Centrum Terapii, Sztuki i Integracji. Tworzą go ludzie niepełnosprawni psychicznie, fizycznie i intelektualnie. Do tej pory teatr przygotował 4 spektakle. Felieton Kroniki pokazuje fragmenty dwóch z nich: "Bez słów" opartego na tekstach Samuela Becketta i "Procesu 3" wg powieści Franza Kafki.
O teatrze i kolejnym przygotowywanym przedstawieniu opowiadają Rachela Molicka (psychoterapeuta) i Jan Molicki (aktor i reżyser).

PAŹDZIERNIK 1956
Materiał o wydarzeniach odwilżowego Października 1956 w Nowej Hucie – o wiecach, nadziejach, żądaniach "socjalizmu z ludzką twarzą", rehabilitacji osób skazanych w procesach stalinowskich, delegacji na spotkanie z Wiesławem Gomułką.
Wykorzystano fragmenty filmu "Krakowski październik" zrealizowanego przez Mariana Curzyło i Andrzeja Germana w 1996r. dla TVP Kraków oraz wypowiedzi Jana Nity, pracownika kombinatu, wówczas 28. letniego uczestnika wydarzeń.

PIOTR – nagranie archiwalne
Opowieść Piotra Kowenickiego z Krakowskiego Klubu Fotograficznego o pierwszym aparacie fotograficznym, jaki dostał od ojca – był to maleńki Box Tengor, po którym przyszły inne, np. kultowy dzisiaj Lomo. Bohater felietonu opowiada też o swojej pasji do podróżowania, o zamianie samochodu na rower i aparat fotograficzny, o tym, dlaczego fotografuje głównie krajobrazy oraz dlaczego znalazł się Nowej Hucie.

realizacja: Jerzy Ridan

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.