fbpx

MÓJ PLESZÓW
O swoich pasjach fotograficznych opowiada Władysław Rospondek z Krakowskiego Klubu Fotograficznego w NCK. Jego przygoda z fotografią zaczęła się w 1950r., kiedy kupił pierwszy aparat. Fotografował przede wszystkim swoje najbliższe otoczenie – – Pleszów. W jego wspomnieniach powracają m.in. ślizgawka na zamarzniętym stawie, dom, który dzisiaj ma już 150 lat, rodzice, koledzy, sąsiedzi – to wszystko zostało utrwalone na zdjęciach.
Władysław Rospondek kolekcjonuje również odbitki zdjęć, które udało mu się "wyciągnąć" od innych mieszkańców Pleszowa.

STADION
Historia powstania stadionu na Suchych Stawach opowiedziana przez Stanisława Loretha – dyrektora inwestycyjnego kombinatu w latach 1952-67. To sami młodzi robotnicy poprosili o udostępnienie buldożerów i spychacza , by wyrównać teren, na którym chcieli grać w piłkę. Z ziemi, która została po wielkich robotach przy walcowni blach, usypano trybuny. W ciągu mniej więcej roku powstał stadion z bieżniami i szatniami. Rezultat był niespodziewany – dyrektor Loreth został oskarżony przez Komitet Wojewódzki o nielegalną inwestycję. Wybronił go podobno? Bierut.
Materiał ilustrowany jest archiwalnymi fotografiami z okresu budowy i otwarcia stadionu.

RYSIEK
Felieton o zmarłym w XI 2010r. znakomitym scenarzyście i reżyserze Ryszardzie Czekale. Miał na swoim koncie kilka filmów fabularnych, ale prawdziwą sławę i uznanie przyniosły mu filmy animowane tworzone w pracowni na os. Jagiellońskim w Nowej Hucie. Za jeden z nich otrzymał Złotego Smoka na Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie.
O niezwykłości filmów Ryszarda Czekały mówią reżyserzy Krzysztof Raynoch i Jerzy Kalina. Materiał uzupełniają projekty plastyczne oraz fragmenty filmów "Syn" i "Apel".

realizacja: Jerzy Ridan

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.