fbpx

KRAKOWSKI KLUB FOTOGRAFICZNY
W Nowohuckim Centrum Kultury miała miejsce doroczna wystawa Krakowskiego Klubu Fotograficznego pod skromną nazwą "Fotografia 2010". Tym razem nie określono tematu wystawy, stąd znalazły się na niej zdjęcia podróżnicze, reportaże, portrety, krajobrazy oraz eksperymenty fotograficzne.
O historii Klubu, którego korzenie sięgają 1955r, opowiadał Adam Gryczyński, a Prezes KKF Monika Stachnik-Czapla podkreśliła rzecz najważniejszą – w czasach, gdy robienie zdjęć jest tak popularne, członkowie klubu próbują przejść od "pstrykania" do fotografowania.

Z cyklu: Twarze Nowohuckiego Sportu – MARIAN POMORSKI
Marian Pomorski (1923-2011), zwany przez przyjaciół Marysiem, był wspaniałym trenerem piłki nożnej, wychowawcą młodzieży i współzałożycielem Wandy Nowa Huta. Przez lata z nowohuckich osiedli wyławiał talenty i zapędzał młodych chłopaków do treningów. Spod jego ręki wyszło wielu reprezentantów Polski. Do dzisiaj pamiętają wspólne wycieczki w góry czy fundowaną przez trenera herbatę z ciastkiem.
Mariana Pomorskiego wspominają: Adam Ciepiela (piłkarz Wandy w latach 1952-72), Krzysztof Bukalski i Andrzej Iwan (byli reprezentanci Polski), Józef Salwiński (były kierownik drużyny trampkarzy). "Marysia" poznajemy także dzięki zapisowi VHS z 1996r, który zachował się w archiwum rodzinnym jednego z zawodników oraz licznym fotografiom i artykułom prasowym.

NOWA HUTA 2000 LAT TEMU
Dr Jacek Górski oraz dr Paulina Poleska opowiadają o czasach, gdy tereny obecnej Nowej Huty zamieszkiwali Celtowie. Ta epoka zaczęła się mniej więcej 300 lat przed naszą erą, ale przyniosła wielki przełom cywilizacyjny. To Celtowie rozpowszechnili tu żelazo i garncarstwo, pierwsi też na tych ziemiach bili własną monetę (złote monety znaleziono na terenie zajmowanym obecnie przez Szpital im. Żeromskiego).
Opowieść archeologów ilustrują zabytki celtyckie i rekonstrukcje znajdujące się w Oddziale Muzeum Archeologicznego w Nowej Hucie.

realizacja: Robert Musiałek

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.