fbpx

WARIACJE I INSPIRACJE MUZYCZNE
W Zespole Szkół Specjalnych nr 14 w Nowej Hucie odbył się X Małopolski Konkurs Kulinarno-Cukierniczy. Tematem jubileuszowej edycji były "Wariacje i inspiracje muzyczne". Konkurs miał charakter międzynarodowy, bo oprócz szkół z Małopolski wzięli w nim udział uczniowie z Czech, Słowacji, Niemiec i Węgier.
Na oczach jury powstawały fortepiany, skrzypce i wszelakie instrumenty, a nawet "Jezioro Łabędzie" z ciasta i czekolady, nie mówiąc już o "nutkowych" kotletach czy warzywnych pięcioliniach. Młodzi adepci sztuki kulinarnej wykazywali się wielką fantazją i pomysłowością.
O konkursie i swoich wrażeniach mówią: Anna Kosińska (Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych nr 14), Bożena Koć (Kierownik Warsztatów ZSS), Zbigniew Kurleto (mistrz kucharki, członek jury) i dziennikarz Brian Scott.

KULTURY ŚWIATA – LITWA
Klub "Kuźnia" Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida jest organizatorem cyklu imprez "Kultury świata". Tym razem spotkanie było poświęcone Litwie. Były więc slajdy, opowieści, a przede wszystkim pokaz regionalnych strojów, pieśni i tańców. Gościem wieczoru był zespół Nedeja z Rumszyszek na Litwie, który – jak podkreśla Nikolas Kulakauskas – postanowił zaprezentować kulturę wszystkich regionów Litwy, by pokazać jej bogactwo i różnorodność.
O imprezie mówią także: Anna Wiszniewska (Dyrektor OKN) i Katarzyna Kosowska (organizator).

PALMY WIELKANOCNE Z ŁUCZANOWIC
Stowarzyszenie Przyjaciół Łuczanowic, które konsekwentnie stara się kultywować regionalne tradycje, zorganizowało wspólne przygotowywanie wielkanocnych palem i pisanek. Przepiękne palmy tworzono z suszonych ziół, zbóż zostawionych specjalnie w czasie żniw, suchych traw, bazi, bukszpanu i bibułkowych kwiatów. W tym roku palmy można było zobaczyć w parafialnym kościele w Ruszczy, ale w przyszłym roku członkowie Stowarzyszenia wybierają się do Lipnicy.
Pisanki przygotowywano przy użyciu wielu technik – były więc malowanki, wyklejanki, a także jaja zdobione metodą decoupage?u.
O wielkanocnych przygotowaniach opowiadają Małgorzata Pulchny, Danuta Kwater i Helena Kotarska.

realizacja: Robert Musiałek

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.