fbpx

NKF nr 271 – XI 2011

SMARKULE/AD LIBITUM
Zespół muzyczny SMARKULE/AD LIBITUM powstał w 1966r. w Szkole Podstawowej nr 102 w Nowej Hucie. Pierwszy występ miał miejsce w Dniu Nauczyciela… Potem przyszła popularność i występy na polskich festiwalach – m.in. na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu i Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. Po 45 latach w Ośrodku Kultury im. C.K.Norwida miało miejsce sentymentalne spotkanie. Wspomnienia, fotografie, dawne nagrania i występy na żywo. O historii zespołu opowiadały m.in. Urszula Kwaśnicka (wokalistka) i Jolanta Szczerba (od 72r. kierownik muzyczny).

NIEZREALIZOWANA NOWA HUTA
Nowa Huta nigdy nie została zrealizowana do końca. Planowana jako osobne miasto, została w końcu przyłączona do Krakowa – wtedy niektóre elementy przestały być potrzebne. Maciej Miezian z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa uświadamia nam, które imponujące w zamierzeniach obiekty nigdy nie powstały. Były to m.in.: wspaniały teatr i dwa wielkie domy kultury przy Placu Centralnym, Park Południowy w miejscu dzisiejszych Łąk Nowohuckich, Forum Nowohuckie o wymiarach Rynku Krakowskiego, na którym miał stanąć Ratusz, a także wielopiętrowa biblioteka i Hotel Orbis przy dzisiejszej Alei Przyjaźni.

"Z CENTRUM A DO CENTRUM B"
W Nowohuckim Centrum Kultury odbył się 39 Salon Literacko Muzyczny. Gościem stolika literackiego był Michał Zabłocki – poeta i autor tekstów piosenek. Publiczność miała okazję posłuchać jego utworów, a Kronika nagrać wypowiedź dotyczącą nowohuckich inspiracji – wykorzystywanych często w formie humorystycznej.

realizacja: Robert Musiałek

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.