fbpx

NKF nr 280 – I 2012

KRZYSZTOF ZANUSSI – nowohuckie wspomnienia
Spotkanie autorskie z Krzysztofem Zanussim w "Oberży pod Czarnym Koniem" było okazją do zadania pytań na temat nowohuckiego okresu w życiu znakomitego reżysera. W 59 roku Krzysztof Zanussi rozpoczął studia na Uniwersytecie Jagiellońskim i zamieszkał w Nowej Hucie u kolegów, którzy zajmowali się filmem amatorskim. To było odkrycie – słynne miasto socjalizmu z bliska wyglądało zupełnie inaczej. Działał tu przy Domu Kultury Amatorski Klub Filmowy (w którego działalność Zanussi szybko się zaangażował), był świetny Teatr Ludowy. W przeciwieństwie do statycznego Krakowa Nowa Huta wydawała się burzliwa i dramatyczna.
W felietonie zostały wykorzystane archiwalne zdjęcia i ujęcia filmowe.

O GWIAZDO BETLEJEMSKA
31 koncert z cyklu "Nowa Huta. Dlaczego nie?!" odbył się w Kościele św. Brata Alberta na oś. Dywizjonu 303. Publiczność mogła wysłuchać pięknych kolęd w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej i Chóru Krakowskiej Młodej Filharmonii, grupy "Galicja" oraz Bocheńskiego Chóru Kameralnego Salt Singers.

20 LECIE NOWOHUCKICH DZIELNIC
Niedawno minęło 20 lat od powołania Dzielnic Miasta Krakowa. W ogłoszonym z tej okazji konkursie nowohucka Dzielnica XVII zwyciężyła w kategorii "Hit 20.lecia" za adaptację Fortu 49 Krzesławice na Młodzieżowy Dom Kultury. W trakcie zorganizowanej specjalnie uroczystości wręczono okolicznościowe medale, a prezydent Jacek Majchrowski mówił o idei stworzenia krakowskich dzielnic.
W materiale wypowiadają się: Przewodniczący Rady i Zarządu Dzielnicy XVII Stanisław Madej i Renata Kucharska – Prezes Stowarzyszenia "Nasze Kantorowice"

realizacja: Robert Musiałek

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.