fbpx

NKF nr 288 – III 2012

NOWA HUTA – PIERWSZE MIASTO SOCJALISTYCZNE
Wojciech Wilczyk prowadzi w Akademii Fotografii w Krakowie pracownię dokumentu. Ostatnio zadał studentom temat "Nowa Huta – pierwsze miasto socjalistyczne". Za pomocą obrazu mieli się ustosunkować do jej wyglądu, historii. Najlepszą pracą okazał się cykl fotografii Magdaleny Świtak. Pomysł był prosty – portrety mieszkańców sfotografowanych w charakterystycznych dla dzielnicy miejscach, trzymających ważne dla nich fotografie archiwalne. Znaleźli się na nich między innymi: Franiszek Nowak z fotografią prac ziemnych z 1949r; Celina Bogacz (emerytka) ze zdjęciem z wydarzeń pod Krzyżem w 60r ; Stasia Olchawa (pracownica restauracji "Stylowa") z fotografią pomnika Lenina chronionego przez ZOMO, czy np. Kazimierz Kubrak (elektryk) ze zdjęciem petardy gazowej znalezionej po akcji ZOMO w 83r.

MAŁE ZBRODNIE MAŁŻEŃSKIE
Fragmenty spektaklu wg. tekstu Erica Emmanuela Schmitta zarejestrowane na deskach sceny "i" w Młodzieżowym Domu Kultury im. A.Bursy. To spektakl o związku, miłości i o tym, do czego z miłości można się posunąć. Głowni wykonawcy, Joanna Rudkowska i Piotr Kulpa opowiadają o przedstawieniu i o reakcjach swoich małżonków na "zbrodnie małżeńskie".

ZŁOTE GODY
Fragment filmu Tomasza Wolskiego "Szczęściarze", laureata II Nagrody na Nowohuckim Festiwalu Filmowym. W Urzędzie Stanu Cywilnego w Nowej Hucie odbywa się uroczystość poświęcona parom, które spędziły 50 lat w związku małżeńskim. Niespodziewanie pada prośba, o udzielenie dobrych rad młodszemu pokoleniu…

realizacja: Jerzy Ridan

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.