fbpx

Z ŻAŁOBNEJ KARTY
Kościół Arka Pana, pogrzeb prałata Józefa Gorzelanego, legendarnego budowniczego kościoła, długoletniego proboszcza parafii bieńczyckiej, który zapoczątkował w Nowej Hucie kult Matki Bożej Fatimskiej. Mszę celebruje metropolita krakowskich, ks. Stanisław Dziwisz.

OSTATNI ZAPIS FILMOWY Z UDZIAŁEM KS. JÓZEFA GORZELANEGO
Fragmenty filmu A.Dzieduszyckiej i M.Wolnik "Na środku czerwonego morza" (prod. fundacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie, 2005r.) Ks. Józef Gorzelany opowiada o budowie kościoła, o entuzjazmie wiernych, którzy znosili kamienie na budulec. Mówi też o stanie wojennym, kiedy w czasie nabożeństw fatimskich milicja obstawiała kościół, zdarzały się strzelaniny i wrzucanie gazów łzawiących do świątyni. Wspomina 13 marca 1982r, kiedy strzelano do figury Matki Boskiej Fatimskiej.

Z WIZYTĄ W LUBOCZY
Fragment filmu "Dziewczyny z Nowej Huty", temat zrealizowany przez J.Lorek i K.Zugaj, reż. J.Ridan, prod. TVP 3 i MIK, 2004r.
Rozmowa z Józefem Podobińskim, mieszkańcem Nowej Huty, od 1955r. członkiem Orkiestry Dętej – o wspólnych wyjazdach, koncertach o miłości do muzyki i grze na tubie.

realizacja: Jerzy Ridan

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.