fbpx

NKF nr 291 – IV 2012

ARCHEOLOGIA LOTNICZA
W Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie można oglądać wystawę "Archeologia lotnicza". Zgromadzono na niej fragmenty samolotów niemieckich i radzieckich, które zostały zniszczone w trakcie walk na Polską pod koniec II Wojny Światowej. Ich szczątki znaleziono w okolicach dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny.
Szczególne miejsce na wystawie zajmują szczątki samolotu Avro Lancaster, który należał do Polskiego Dywizjonu Bombowego 300. W czerwcu 1944r. podczas lotu bojowego nad Niemcy został zestrzelony nad Holandią. Wraz z większością załogi zatonął w jeziorze Ijsselmeer. Szczątki zostały niedawno wydobyte i przekazane do Muzeum Lotnictwa.

KLUB PODRÓŻNIKÓW
IX Festiwal Podróżników Trzy Żywioły organizowany przez Nowohuckie Centrum Kultury jak zwykle zgromadził wielu uczestników. Były wystawy fotografii, spotkania z podróżnikami, pokazy filmów. Wśród gości znaleźli się Krzysztof Kobus i Anna Olej-Kobus. Opowiadali o swojej wyprawie do Namibii i spotkaniu z buszmenami, ludźmi którzy żyją w przygnębiającej teraźniejszości, ale też w dumnych wspomnieniach o swojej przeszłości i kulturze. Ich opowieść ilustrowana jest wspaniałymi fotografiami.

Z cyklu Szlakiem Nowohuckich Nazw – LATARNIE UMARŁYCH
Przy ruchliwej Alei Pokoju zachowało się centrum dawnej wsi Czyżyny, a w nim najcenniejsza w Nowej Hucie kapliczka słupowa zbudowana w typie tzw. latarni umarłych. W dawnych czasach przed cmentarzami lub przed szpitalami stawiano kapliczki, w których umieszczano lampy. Potem zaczęto je stawiać także jako drogowskazy. Ta w Nowej Hucie, zbudowana w 1894r., wskazywała drogę do klasztoru w Mogile. Do dziś zachował się przy niej niezwykle cenny, jedyny w Krakowie, tzw. dzwonek za umarłych. Jest to drewniana dzwonnica słupowa, poświęcona św. Izydorowi i św. Florianowi.

realizacja: Robert Musiałek

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.