fbpx

NKF nr 302 – VI 2012

1. ŚWIĘTO CZYŻYN

W Muzeum Lotnictwa odbyło się coroczne, tradycyjnie Święto Czyżyn, czyli festyn rodzinny dla mieszkańców dzielnicy organizowany przez Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta i Radę Dzielnicy XIV. Było malowanie twarzy i poważne malowanie na sztalugach, oglądanie zabytkowych samolotów, a także koncerty i efektowny Fire Show w wykonaniu Grupy Happenerskiej Nowa Huta. O X Święcie Czyżyn opowiada Wojciech Krzysztonek, Przewodniczący Rady Dzielnicy XIV.

2. DO PRZERWY 0:1

"Do przerwy 0:1" to tytuł wystawy zorganizowanej w Muzeum PRL-u. Poświęcona jest polskiej piłce nożnej w latach 1945 – 89. Historia piłki przedstawiona jest jednak przede wszystkim w kontekście społecznym, a więc przez pryzmat kibiców, którzy przeżywali sukcesy i porażki drużyny narodowej. Można tu oglądać fotografie, stroje sportowe i zachowane bilety na mecze. Najcenniejszymi eksponatami są korki i piłka z lat 40. Oprócz tego można obejrzeć fragmenty meczy siadając przed telewizorem w klasycznym pokoju z meblościanką zaaranżowanym na lata 70.
Po wystawie oprowadza nas Dyrektor Muzeum PRL-u Jadwiga Emilewicz. O tamtych latach mówi też Andrzej Iwan, wielokrotny reprezentant Polski.

3. MUZYKA FILMOWA W NOWEJ HUCIE

W Nowej Hucie odbywają się 3 znaczące festiwale – Boska Komedia, Sacrum Profanum i Festiwal Muzyki Filmowej. Festiwal Muzyki Filmowej to jedyna tego rodzaju impreza w Europie, która rozgrywa się w przestrzeni postindustrialnej. Hale fabryczne kombinatu stwarzają wspaniałe możliwości tworzenia scenografii do pokazów oraz niezwykłą atmosferę.
Materiał prezentuje fragmenty koncertu realizowanego na żywo do projekcji filmu "Pachnidło. Historia mordercy" Toma Tykwera. O 3 edycji festiwalu opowiada Robert Piaskowski, Dyrektor Programowy FMF w Krakowie.

realizacja: Robert Musiałek

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.